ΤΖΟΥΝΤΟ

Ευρωπαϊκό τζούντο: Γαλλική κυριαρχία

Παρά τις απουσίες στην αποστολή (μεταξύ άλλων έλλειπε και ο Τέντι Ρινέρ) η Γαλλία κυριάρχησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο που ολοκληρώθηκε στην Πράγα.

του Σούλη Μέζου

Οι Γάλλοι ήταν πρώτοι στην κατάταξη των μεταλλίων, κερδίζοντας τις πέντε από τις επτά κατηγορίες των γυναικών όπου εκτός από τα χρυσά κέρδισαν και τρία χάλκινα. Αντιθέτως στην κατηγορία των ανδρών, κέρδισαν μόνο ένα χάλκινο μετάλλιο. Η Ρωσία ήταν η χώρα που κυριάρχησε στους άνδρες με τρία χρυσά μετάλλια και τις Γεωργία, Ισραήλ, Αζερμπαϊτζάν και Μολδαβία να κερδίζουν από ένα χρυσό.

Η Ελλάδα

Ο Σάββας Καρακιζίδης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς, καταλαμβάνοντας την 7η θέση στην κατηγορία των 60 κιλών.