Εξαιρετικός Τζωρτζάκης, νικητής του αγώνα στο Μπάνσκο

Συνεχίζει ακούραστα την προσπάθειά της για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο η εθνική ομάδα ποδηλασίας συγκεντρώνοντας πολύτιμους βαθμούς.

του Παναγιώτη Βότση

Με την 4η θέση στο 2ο και τελευταίο χθεσινό ετάπ ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης διατηρήθηκε στην κορυφή της γενικής κατάταξης και κέρδισε το δεύτερο αγώνα UCI 2.2 της φετινής σεζόν μετά το γύρο της Αιγύπτου. Συνολικά πήρε 47 βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη, 7 από τη νίκη στο 1ο ετάπ και 40 από την πρωτιά στη γενική κατάταξη. Πριν τη νίκη του ήταν στην 344η θέση της παγκόσμιας ατομικής κατάταξης και πλέον θα μπει εύκολα στους πρώτους 300. Η εθνική ομάδα βρίσκεται στην 39η θέση του κόσμου και με τη νέα συγκομιδή βαθμών θα κλείσει κι άλλο τη διαφορά από τη Ρουμανία και το Ιράν που βρίσκονται στην 38η και 27η θέση αντίστοιχα.

Η ελληνική ομάδα με τους Στέλιο Φαραντάκη, Χάρη Καστραντά, Γιάννη Ηλιάδη, Πέτρο Γκαζώνη και Παναγιώτη Χριστόπουλο πλαισίωσε άψογα τον Τζωρτζάκη προς την κορυφή με αυτοθυσίες, Παρότι μέχρι και τα τελευταία τρία χιλιόμετρα έχαναν την πρωτιά στη γενική κατάταξη, γύρισαν τα δεδομένα και κατάφεραν εν τέλει τη σημαντική διάκριση. Ο Χάρης Καστραντάς έφτασε κι αυτός πολύ κοντά στο να εξασφαλίσει άλλον ένα πόντο για την ομάδα με την 11η θέση στη γενική κατάταξη και τους 10 πρώτους να βαθμολογούνται. Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγες ημέρες πριν ήταν όλοι αντίπαλοι μεταξύ τους στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, όμως στον αγώνα της Βουλγαρίας ήταν όλοι σαν μία γροθιά για τον κοινό στόχο: την πρόκριση για το Τόκιο 2020.