ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Σημαντικές επιτυχίες στο βαλκανικό πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας

Οι αθλητές και οι αθλήτριες της εθνικής ομάδας συμμετείχαν σε αγώνες όλων των ηλικιακών κατηγοριών και κέρδισαν στο σύνολο 7 μετάλλια: 4 χρυσά, 1 αργυρό και 2 χάλκινα.

του Παναγιώτη Βότση

Η βαλκανιάδα ορεινής ποδηλασίας (mountain bike, MTB) πραγματοποιήθηκε στο χωριό Τσρνα Τράβα της Σερβίας. Την Ελλάδα εκπροσώπησαν οι Δημήτρης Αντωνιάδης, Χαρούν Μολλά στην κατηγορία ανδρών, οι Ηλίας Τσορτουκτσίδης, Νίκος Μαραγκός στην κατηγορία Κ23, οι Νίκος Γεωργιάδης, Σπύρος Γρούβας στους εφήβους, οι Ραφαήλ Ρούτσι, Τάσος Κεσόγλου, Γιώργος Γκλαβίνας στους παίδες, η Κατερίνα Ελευθεριάδου στην κατηγορία γυναικών, η Ειρήνη Καρούσου στις νεάνιδες και η Ελευθερία Γιάχου στις κορασίδες. Στην αρχική αποστολή ήταν και ο έμπειρος Έλληνας πρωταθλητής Περικλής Ηλίας αλλά τελικά προτίμησε να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Marathon που έγινε στη Νορβηγία.

Μετάλλια κατέκτησαν ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ο Χαρούν Μόλλα στους άνδρες που τερμάτισαν πρώτος και τρίτος στη μεγάλη κατηγορία αντίστοιχα και ανέβηκαν και οι δύο στο βάθρο. Την κορυφή κατέκτησε και η Κατερίνα Ελευθεριάδου στις γυναίκες. Από τις μικρότερες κατηγορίες είχαμε χρυσά στους παίδες και τις κορασίδες, ασημένιο στις νεάνιδες και χάλκινο στους νέους Κ23.