Ευρωπαϊκό ανωμάλου 2023: Πρώτος Έλληνας στην Κ23, ο Κολιός

Ο Νέστορας Κολιός ήταν ο κορυφαίος Έλληνας στον αγώνα των 7χλμ Κ23 του ευρωπαϊκού ανωμάλου που διεξάγεται στις Βρυξέλλες, ενώ την κούρσα ολοκλήρωσαν και οι τρεις Έλληνες.

του Γιώργου Κατσαρού

Με 26:36, ο Κολιός ολοκλήρωσε στην 69η θέση μεταξύ 79 δρομέων για να τον ακολουθήσει στην 70ή θέση ο Παναγιώτης Γιαννάτης με 26:45 και στην 74η ο Ορφέας Ιωάννου με 27:45. Στο ομαδικό, η Εθνική ομάδα κατετάγει 15η μεταξύ 15 ομάδων.
Νικητής αναδείχθηκε ο Βρετανός Γουίλ Μπέρνικοτ με 23:42 κερδίζοντας τον Γάλλον Βαλεντίν Μπρεσκ που ολοκλήρωσε δεύτερος με την ίδια επίδοση. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Μάθιου Στόνιερ (Βρετανία) που έτρεξε σε 23:51.
Στη μάχη του ομαδικού επικράτησε η Βρετανία έχοντας 25 πόντους και ακολούθησε η Γαλλία με 34 και η Νορβηγία με 42. Η ελληνική τριάδα συγκέντρωσε 213 πόντους.