Ευρωπαϊκό ανωμάλου: 31η η Λαβασσά στην Κ23

Με την 31η θέση στα 7χλμ της κατηγορίας Κ23 των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, φεύγει από τις Βρυξέλλες η Δάφνη Λαβασσά.

του Γιώργου Κατσαρού

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε πέρασμα στην πρώτη στροφή σε 3:43, έχοντας μείνει στην 42η θέση, για να ανεβάσει το ρυθμό στη συνέχεια και να μπει στην πρώτη 30αδα (28η). Ωστόσο για μία θέση έμεινε εκτός πρώτης 30αδας, καθώς τερμάτισε σε 28:47 για να καταλάβει την 31η θέση μεταξύ 74 δρομέων.
Η Μέγκαν Κίθ (Βρετανία) έφυγε μπροστά από το ξεκίνημα του αγώνα, πήρε μεγάλη διαφορά και ολοκλήρωσε πρώτη σε 25:32. Αρκετά πίσω στη δεύτερη θέση η Ιλόνα Μόνονεν (Φινλανδία) με 26:55 και στην τρίτη, η συμπατριώτισσά της επίσης Φινλανδή, Νάταλι Μπλόμκβιστ που ολοκλήρωσε σε 27:06.
Στο ομαδικό η Βρετανία με 27 πόντους ήταν μακράν η πρώτη με τη Γερμανία να παίρνει το αργυρό με 50 και την Ισπανία το χάλκινο με 50 επίσης.