ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: Χάλκινο για τον Μακρυγιάννη

Το πρώτο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 του Κρέφελντ ήρθε από τον Παναγιώτη Μακρυγιάννη στο σκιφ των ανδρών, καθώς στον τελικό τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Πριν από λίγα λεπτά στην Γερμανία ολοκληρώθηκε ο τελικός του σκιφ και σε έναν δυνατό αγώνα ο Μακρυγιάννης πέρασε τρίτος την γραμμή του τερματισμού με χρόνο 7:18.13. Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Τούρκος, Τσεβντέτ Μουλτού, με 7:10.62, ενώ την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Πολωνός, Σεζάρι Λίτκα, με επίδοση 7:15.29. Να θυμίσουμε ότι πριν από τρεις εβδομάδες περίπου ο Έλληνας κωπηλάτης ήταν δεύτερος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ε/Ν.