ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό Κ23: Ήττα Ντουνιά στο αγώνα για το χάλκινο

Ο Νίκος Ντουνιάς ήταν ο παλαιστής που ξεχώρισε από την ελληνική αποστολή την πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας.

Την πρώτη μέρα των αγώνων για την ελληνορωμαϊκή πάλη, ο Ντουνιάς ήταν ο τυχερός της κατηγορίας των 130κ. Ηττήθηκε στα προημιτελικά από τον Τούρκο Φατίχ Μποζκούρτ 8-0, όμως ο αντίπαλος του έφτασε μέχρι τον τελικό και τράβηξε μαζί του στον αγώνα των μεταλλίων (χάλκινο) τον Έλληνα παλαιστή που δε χρειάστηκε να περάσει ούτε από τα ρεπεσάζ. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, ο Ντουνιάς ηττήθηκε 61 από τον Αζέρο Σαρκάν Μαμάντοφ και τελικά έμεινε στην 5η θέση.

Τη μοναδική νίκη της ελληνικής αποστολής την πρώτη μέρα των αγώνων, τη σημείωσε ο Γιώργος Σωτηριάδης, κερδίζοντας στον πρώτο γύρο τον Πολωνό Αλεξάντερ Μιέλεβιτσικ με 5-0. Αποκλείστηκε όμως στη φάση των «16» από τον Κροάτη Πάβελ Πούκλαβετς με 8-0.

Στην κατηγορία των 55κ, ο Ηλίας Ζαϊράκης αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο χάνοντας από τον Μολδαβό Αρτιόμ Ντελεάνου 9-0 στα σημεία.
Στα 67κ, ο Νίκος Καλαϊδόπουλος, επίσης ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από τον Σουηδό Νίκλας Γιαν Ολόφ Πόντους Όεχλεν 9-0.
Στα 77κ ο Ανδρέας Βασιλακόπουλος ηττήθηκε από τον Πολωνό Πάτρικ Μπέντναρζ με 9-0.
Ο Ηλίας Παγκαλίδης το προσπάθησε σε 82κ αλλά αποκλείστηκε από τον Βούλγαρο Ζαχάρι Ζάσεφ.