ΠΑΛΗ

Ευρωπαϊκό Κ23: Στον τελικό ο Κουγιουμτσίδης

H πρώτη επιτυχία και τον πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης Κ23 που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας είναι γεγονός.

Ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 79κ της ελευθέρας πάλης έφτασε στον τελικό πραγματοποιώντας εξαιρετική πορεία. Στον πρώτο γύρο νίκησε με πτώση τον Τούρκο Αμπντουλβασί Μπάλτα και προκρίθηκε στα προημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τον Ούγγρο Μάρτον Ριζμάγερ και μετά από νέα μεγάλη εμφάνιση επικράτησε με τεχνική υπεροχή.

Στον ημιτελικό βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Αρμένιο Μουσέγκ Μχρτσιάν. Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα νίκησε με 10-7 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό.

Στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο θα παλέψει αύριο με τον Εβσέμ Σβελιτζε. Ο Γεωργιανός αθλητής με την είσοδό του στον τελικό σημείωσε την μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του, μιας και μέχρι σήμερα δεν είχε κατακτήσει μετάλλιο σε διεθνή διοργάνωση.