ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: Τρίτη θέση για Ντάρα και Ασβεστά

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 του Κρέφελντ στην Γερμανία ολοκληρώθηκε με μετάλλιο για την ελληνική αποστολή και μάλιστα αυτό είναι το τέταρτο και το κατέκτησαν οι Νεφέλη Ντάρα και Ιωάννα Ασβεστά στο διπλό σκιφ.

Η μάχη για το χρυσό ήταν πολύ μεγάλη. Οι Ρουμάνες, Αλεξάντρα Ουνγκουρεάνου και Γιούλια Μπαλαούκα, έκλεψαν στα τελευταία μέτρα το χρυσό μετάλλιο με 7:02.70 από τις Ελβετές, Θάλια Αχουμάντα και Ολίβια Ροτ, οι οποίες προηγούνταν στα 1.500μ αλλά τελικά τερμάτισαν δεύτερες με 7:03.14. Οι Ντάρα και Ασβεστά είχαν να αντιμετωπίσουν τις Λιθουανές, Μαρτίνα Καζλαουσκέτε και Γκαμπία Στανκεβικιούτε, για το χάλκινο μετάλλιο και κατάφεραν να κερδίσουν με 7:10.54.

Στους υπόλοιπους ελληνικούς τελικούς της ημέρας, οι Παύλος Φαϊτας και Ζήσης Μπουκουβάλας κατέλαβαν την 4η θέση στην δίκωπο με 7:00.83, οι Βικτωρία Λαπίκοφ και Δήμητρα Παπαϊωάννου επίσης στην δίκωπο ήταν 4ες με 8:04.77 και η τετράκωπος με τους Βασίλη Κωστούλα, Δημήτρη Κούτρα, Λεωνίδα Παλαιοπάνο και Λεωνίδα Τζουμέζη ήρθε 6η με 6:26.64. Στους Β’ τελικούς, ο Στράτος Τριανταφύλλου ήταν 1ος με 7:24.91 στο σκιφ ελαφρών βαρών, η Σταυρούλα Γιαλογλίδου στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών ήταν 1η με 8:29.43 και το δίδυμο των Άγγελου Αθανασιάδη Καούδη και Κωνσταντίνου Καραγιάννη στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών τερμάτισε δεύτερο με 6:53.94.