Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων 2024: Προσπαθεί να βρει ρυθμό η Τζένγκο

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν έκανε μία παρουσία που να την εκπροσωπεί στο ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων στη Λεϊρία και έτσι δεν βρέθηκε σε θέση να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.

Η Ελίνα Τζένγκο είχε πέντε έγκυρες βολές αλλά θα αναζητήσει σε επόμενη διοργάνωση την βολή πάνω από τα 60 μέτρα. Η αθλήτρια του Γιώργου Μπορτσαρίωβ κατέκτησε την 7η θέση με επίδοση στα 57.79μ, με το φετινό της ρεκόρ να είναι 57.97μ. Η σειρά των βολών της ήταν: 56.79μ – Χ – 55.22μ – 51.11μ – 55.71μ – 57.79μ. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Μαρί Τερέζ Ομπστ (Νορβηγία), η οποία αγωνίστηκε στον Β’ τελικό και σημείωσε 61.69μ, επίδοση που αποτελεί την κορυφαία στην Ευρώπη. Δεύτερη ήταν η Αντριάνα Βιλάγκος (Σερβία) με 61.17μ (κορυφαία επίδοση Κ23) και τρίτη η Έντα Τούγκσουζ (Τουρκία) με 60.50μ.