Ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων 2024: Τρίτη θέση και για τον Φραντζεσκάκη

Μετά το χάλκινο μετάλλιο της Αναστασίας Ντραγκομίροβα στην σφαιροβολία Κ23 και του Ορέστη Ντουσάκη στην σφυροβολία Κ23 ήρθε η σειρά του Χρήστου Φραντζεσκάκη να κατακτήσει την τρίτη θέση στο αγώνισμα της σφυροβολίας ανδρών.

Λόγω της βροχόπτωσης ο τελικός της σφυροβολίας ανδρών χρειάστηκε να διακοπεί αρκετές φορές αλλά τελικά ολοκληρώθηκε με την παρουσία δύο Ελλήνων αθλητών. Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης έριξε την μεγαλύτερη βολή στην τρίτη του προσπάθεια και με το 74.96μ κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο, βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ (είχε 74.07μ). Η σειρά των βολών του ήταν: 72.06μ – 72.14μ – 74.96μ – Χ – Χ – Χ. Ο Μιχάλης Αναστασάκης έμεινε πιο χαμηλά, ολοκληρώνοντας την παρουσία του στην 10η θέση με 72.83μ. Η σειρά των βολών του ήταν: 71.89μ – 72.12μ – 72.49μ – 70.60μ – 71.78μ – 72.83μ. Σίγουρα οι καιρικές συνθήκες δεν ευνοούσαν για καλύτερες επιδόσεις. Νικητής αναδείχθηκε ο Μικάιλο Κόκαν (Ουκρανός), ο οποίος επικράτησε με το 78.13μ που σημείωσε στην έκτη και τελευταία βολή του. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Μπενς Χάλαζ (Ουγγαρία) με 76.22μ.