ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ευρωπαϊκό νεανίδων: Διπλή επιτυχία για την Εθνική

Με νέα διπλή επιτυχία από την Εθνική ανσάμπλ νεανίδων, που κατέκτησε την 6η θέση και στους δύο τελικούς οργάνων, έκλεισε η πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μπακού.

Η νεανική ελληνική ομάδα που αποτελείται από τις Ελευθερία Καντερέ, Ευσταθία Κοντοπούλου, Ειρήνη Κράλη, Στεφανία Μπακοπούλου, Μαριάνθη Σιμιτζή και Κατερίνα Χολίδη) κέρδισε την 6η θέση τόσο στα 5 σχοινάκια με 27,050β όσο και στις 5 ππάλες με 26,350β, παρουσιάζοντας σταθερότητα στις εκτελέσεις της και ολοκληρώνοντας την εξαιρετική παρουσία της με άλλες δύο διακρίσεις, έπειτα από την 7η θέση που κατέκτησε στον σύνθετο αγώνα.
Είναι η πρώτη φορά έπειτα από 18 ολόκληρα χρόνια και το αντίστοιχο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2005 στη Μόσχα, που το ελληνικό ανσάμπλ της κατηγορίας Νεανίδων επιστρέφει στο ευρωπαϊκό «τοπ 8» και μάλιστα επί τρία!