Ευρωπαϊκό παίδων, Γερμανία-Ελλάδα 2-3: Απίθανη ανατροπή και πρώτη νίκη

Έσπασε το ρόδι η Εθνική βόλεϊ παίδων που νίκησε στο τάι μπρέικ τη Γερμανία και ελπίζει ότι μπορεί να βρεθεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην Τιφλίδα της Γεωργίας.

Η ελληνική ομάδα έκανε μία απίστευτη ανατροπή καθώς έσβησε 9 ματς μπολ των Γερμανών (έξι στο 4ο σετ και άλλα τρία στο 5ο), ενώ εμείς στο πρώτο ματς μπολ τελειώσαμε το ματς!
Η εκκίνηση της Εθνικής στον αγώνα ήταν πολύ κακή και η απώλεια του πρώτου σετ (μείναμε χωρίς πόντο από μπλοκ και σερβίς ενώ κάναμε και 13 λάθη) με την εικόνα μας να αλλάζει άμεσα.
Στο δεύτερο σετ η είσοδος των Γεροδήμου, Μούχλια βοήθησε στο να αλλάξει εντελώς η εικόνα μας και να ισοφαρίσουμε εύκολα σε 1-1 για να αρχίσει το πραγματικό ντέρμπι.
Στο τρίτο σετ αν και ξεφύγαμε με 4-7 και 8-12 δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά (12-12) με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 19-19. Εκεί όμως κάναμε μαζεμένα λάθη και η Γερμανία με επιμέρους σκορ 6-2 πήρε το προβάδισμα.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε αποφασισμένο να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ και έφτασε να προηγείται με 8-14, ωστόσο πάλι τα λάθη μας άλλαξαν την εικόνα με την Γερμανία να ισοφαρίζει σε 16-16 και να φτάνει σε τριπλό ματς μπολ (24-21).
Δεν εκμεταλλεύτηκε όμως κανένα με την Ελλάδα να τρέχει σερί 0-4 για το 24-25, αλλά να χάνει το δικό της σετ μπολ (όπως και τα δύο επόμενα στο 28-29 και στο 29-30) με χαμένο σερβίς, αλλά να ολοκληρώνει την απίστευτη ανατροπή κλείνοντας το σετ στο 30-32.
Δυστυχώς όμως στο τάι μπρέικ ξεκινήσαμε με ένα γρήγορο 3-0 από λάθη στην υποδοχή και ενώ είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε στο 6-5 (χαμένη κόντρα μπάλα) αλλάξαμε γήπεδο και πάλι στο -3 (8-5).
Παρόλα αυτά καταφέραμε να ισοφαρίσουμε 8-8 και με κόντρα του Νανόπουλου να περάσουμε για πρώτη φορά μπροστά με 9-8 για να φτάσουμε στο +2 (9-11) με λάθος των Γερμανών. Στην επόμενη φάση χάθηκε η ευκαιρία για να αυξήσουμε τη διαφορά για να ισοφαρίσουν 12-12 οι Γερμανοί με λάθος στην υποδοχή και να προσπεράσουν 13-12 με μπλοκ, ενώ έφτασαν σε νέο ματς μπολ μετά από δικό μας χαμένο σερβίς (14-13). Ο Τζάρας το έσβησε με πετυχημένη επίθεση, αλλά στην επόμενη φάση το γερμανικό λάθος στην υποδοχή πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον Τζάρα να σβήνει (με μπλοκ) και το επόμενο ματς μπολ. Ο Ρούσος με επίθεση ισοφάρισε σε 16-16 και το λάθος των Γερμανών μετά την εξαιρετική μας άμυνα έφερε το πρώτο ελληνικό ματς μπολ (16-17). Ο Γερμανός τεχνικός πήρε τάιμ άουτ, αλλά με την επανέναρξη του αγώνα ο Φρέμπελ κάρφωσε άουτ με την ελληνική ομάδα να πανηγυρίζει τη νίκη!

Τα σετ: 2-3 (25-17, 18-25, 25-21, 30-32, 16-18) σε 131′

*Οι πόντοι της Γερμανίας προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 47 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ντομινίκ Φον Κένελ): Στέφενς 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βένινγκ 4 (4/22 επ., 41% υπ.-35% άριστες), Μπάουμαν 20 (15/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ.-36% άριστες), Λάουμαν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κένινγκ 2 (1/9 επ., 1 μπλοκ), Φρέμπελ 22 (22/49 επ.) / Τίρπε (λ, 71% υπ. – 42% άριστες), Βάρλιχ, Μπόρχερτ 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-29% άριστες), Βέχνερ 2 (2 άσσοι), Γκίντερ 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σχέιν 4 (3/9 επ., 1 άσσος, 38% υπ.-13% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Λακασάς): Σουσουρίδης, Τζάρας 23 (20/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καμαρινόπουλος 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Νανόπουλος 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Ρούσος 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-24% άριστες), Σταθέλος 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ) / Πηλίτσης (λ, 50% υπ. – 41% άριστες), Τσαδήμας (λ, 25% υπ.-25% άριστες), Αδάμος, Χαλίλης 1 (1/2 επ.), Γεροδήμος 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ξεροβάσιλας, Κοντοστάθης 1 (1/4 επ., 27% υπ.-18% άριστες), Μούχλιας 4 (2/5 επ., 2 άσσοι, 43% υπ.-14% άριστες).

Το πρόγραμμα του Β’ ομίλου

Σάββατο 9 Ιουλίου

Γερμανία-Ιταλία 1-3 (20-25, 25-20, 16-25, 21-25)

Πολωνία-Ελλάδα 3-1 (25-13, 25-21, 25-27, 25-17)

Σλοβενία-Βουλγαρία 1-3 (22-25, 25-23, 22-25, 15-25)

Κυριακή 10 Ιουλίου

Ιταλία-Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-21, 25-15)

Βουλγαρία-Πολωνία 3-1 (25-15, 14-25, 25-18, 25-23)

Γερμανία-Σλοβενία 2-3 (25-17, 28-26, 21-25, 21-25, 14-16)

Δευτέρα 11 Ιουλίου

Ελλάδα-Βουλγαρία 0-3 (16-25, 16-25, 17-25)

Πολωνία-Γερμανία 3-0- (25-19, 25-18, 25-17)

Σλοβενία-Ιταλία 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-17, 12-15)

6.Γερμανία, 0 νίκες-4 ήττες, 2 βαθμοί, 5-12 σετ

*Οι  δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά (και παίζουν χιαστί μεταξύ τους), ενώ ο 3ος και ο 4ος θα αγωνιστούν (πάλι χιαστί) για τις θέσεις 5-8