ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ευρωπαϊκό παίδων – κορασίδων: Με 11 μετάλλια επιστρέφει η Εθνική

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο στην κατηγορία παίδων – κορασίδων ολοκληρώθηκε στη Μάλτα, με την ελληνική αποστολή να προσθέτει ακόμα τέσσερα μετάλλια στις αποσκευές της, φτάνοντας συνολικά τα 11 στη διοργάνωση.

Ο Χρήστος Μπακαλέξης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των 45 κιλών, ενώ στην τρίτη θέση των 57κ, 53κ και 37κ βρέθηκαν αντίστοιχα οι Δημήτριος Μήτσος, Μάριος Λεωνίδας Παπαϊωάννου και Κωνσταντίνος Τσαγκούρνος.
Ο Μπακαλέξης, λίγους μήνες μετά τη συμμετοχή του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Σόφιας, με τρεις σερί νίκες έφτασε στον τελικό των 45 κιλών, όπου εκεί αν και προηγήθηκε στο σκορ με 1-0, έχασε στις λεπτομέρειες το χρυσό (1-2), καταλαμβάνοντας την 2η θέση.
Στα 53 κιλά, ο Μάριος Λεωνίδας Παπανικολάου σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες, χάνοντας την πρόκριση στον ημιτελικό από τον Ιταλό Ροσάτο με σκορ 2-1. Ο τελευταίος, στα προημιτελικά είχε επικρατήσει και του Απόστολου Παναγόπουλου, ο οποίος επίσης με δύο νίκες σε τρεις αγώνες, πήρε την 5η θέση της τελικής κατάταξης.
Στο κατώφλι του τελικού στα 37 κιλά βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Τσαγκούρος. Έφτασε έως την τετράδα με δύο σερί νίκες, εκεί όμως ηττήθηκε 2-0 από τον Αζέρο Χαταμλί μένοντας τρίτος, όπως και ο Δημήτριος Μήτσος στα -57 κιλά. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που επίσης πριν από λίγους μήνες είχε συμμετάσχει στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, σημείωσε δύο νίκες έως τα ημιτελικά, όπου εκεί έχασε από τον Σέρβο Κλάγιτς με 2-0. Ακόμη, έως τα προημιτελικά των -65 κιλών έφτασε ο Δήμος Πιστόλας, καταλαμβάνοντας τελικά την 5η θέση.