ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ευρωπαϊκό ρυθμικής: Στον τελικό των νεανίδων η Συγκούνα

Με την σπουδαία πρόκριση της Ουρανίας Συγκούνα στον τελικό της μπάλας, στην κατηγορία νεανίδων, άνοιξε η αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ρυθμικής γυμναστικής στο Τελ Αβίβ.

Στην πρεμιέρα των αγώνων, η Συγκούνα κατέκτησε την 5η θέση στην μπάλα με 28,300 βαθμούς και εξασφάλισε την είσοδο στην προνομιούχο οκτάδα του αυριανού τελικού (Πέμπτη 16/06, 19:30-20:30 ώρα Ελλάδας), ενώ παράλληλα αγωνίστηκε και στις κορύνες, όπου πήρε την 21η θέση με 25,450 βαθμούς.
Από την πλευρά της η έτερη Ελληνίδα εκπρόσωπος, Είρα Λάουρα Γκικόκα, κατέλαβε τη 13η θέση στην κορδέλα με 24,900 βαθμούς, καθώς και την 27η θέση στο στεφάνι με 24,550 βαθμούς.
Η πρόκριση της Ουρανίας Συγκούνα στους τελικούς οργάνων είναι η πρώτη για μία Ελληνίδα αθλήτρια σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νεανίδων έπειτα από το 2014 και τις αντίστοιχες επιτυχίες της πρωτοεμφανιζόμενης, τότε, Ελένης Κελαϊδίτη.
Αύριο, Πέμπτη (16/06), θα διεξαχθεί επίσης το πρώτο σκέλος του προκριματικού στο ατομικό γυναικών. με τις Παναγιώτα Λύτρα και Εβίτα Γιαννοπούλου να παρουσιάζουν τα προγράμματά τους στο στεφάνι και στην μπάλα, αγωνιζόμενες στον πρωινό όμιλο (09:00-10:50 ώρα Ελλάδας).