ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ευρωπαϊκό σκιτ: Δόθηκαν τα πρώτα 4 Ολυμπιακά εισιτήρια

Τα πρώτα Ολυμπιακά εισιτήρια στο σκιτ δόθηκαν σήμερα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα σκοποβολής που διεξάγεται στη Λάρνακα και δυστυχώς κανένα μέλος της ελληνικής αποστολής δε συμμετέχει σε τελικό για να διεκδικήσει την πρόκριση το Παρίσι 2024.

Στους άνδρες, ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης είχε το καλύτερο πλασάρισμα από ελληνικής πλευράς με σκορ 119 (η οκτάδα έκλεισε στο 121) για να ολοκληρώσει στη 19η θέση. Ο Μάκης Μίτας ήταν 24ος με 119 επίσης και ο Νίκος Μαυρομμάτης 39ος με 117.
Ο Τσέχος Γιάκουμπ Τόμετσεκ είναι ο πρωταθλητής Ευρώπης και μαζί με τον Ιταλό Λουίτζι Λόντε που ολοκλήρωσε στη 2η θέση πήραν τα δύο εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς. Στην τρίτη θέση έμεινε ο Βρετανός Μπεν Λέβελιν.

Στις γυναίκες η Εμμανουέλα Κατζουράκη δεν κατάφερε να βρεθεί στην οκτάδα του τελικού που έκλεισε με σκορ 114. Η Ελληνίδα έμεινε στη 14η θέση 113.
Νικήτρια στον τελικό ήταν η Βρετανίδα Άμπερ Χιλ η οποία μαζί με την Γερμανίδα Ναντίν Μέσερσμιντ πήραν και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στην Σλοβάκα Ντάνκα Μπαρτέκοβα.