ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΧΑΛΚΙΝΟ η Εθνική εφήβων σκιτ στο ευρωπαϊκό!

Οι επιτυχίες της ελληνικής σκοποβολής και ειδικότερα στο αγώνισμα του σκιτ συνεχίζονται. Στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου στο ευρωπαϊκό των εφήβων που διεξάγεται στη Λάρνακα, η τριάδα των Νίκο Φραντζεσκάκη, Χρήστο Καββαδία και Παναγιώτη Γεροχρήστου εξουδετέρωσαν την ομάδα της Τσεχίας και κατέκτησαν το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στην διοργάνωση.

Τελευταία μέρα σήμερα για τους εφήβους και τις νεάνιδες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Λάρνακα της Κύπρου και δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη, αφού κλείνει με μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα χάρη στους Φραντζεσκάκη, Καββαδία και Γεροχρήστο. Οι τρεις Έλληνες σκοπευτές ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, κερδίζοντας του 2 πρώτους βαθμούς με μια άστοχη βολή ο καθένας και συνέχισαν στον επόμενο γύρο στον οποίο ήταν και πάλι νικητές και έτσι έφτασαν τους 4 βαθμούς. Οι Τσέχοι κατάφεραν να αποσπάσουν βαθμούς και να κάνουν το 4-2, όμως η ελληνική τριάδα δεν φοβήθηκε, στάθηκε στο ύψος της και χωρίς να χάσει ούτε μια βολή έφτασε τους 6 βαθμούς και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.