ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ευρωπαϊκοί αγώνες 2023: 4η θέση για την Κορακάκη

Η Άννα Κορακάκη έχασε για λίγο το μετάλλιο στους 3ους ευρωπαϊκούς αγώνες αφού ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην 4η θέση, σε έναν αγώνα με τα μεγαλύτερα ονόματα στα 10μ αεροβόλου πιστολιού.

Μετά το χάλκινο μετάλλιο το 2019 στο Μινσκ, φέτος η Κορακάκη κατετάγη στην 4η θέση μετά από μία καλή παρουσία τόσο στον τελικό όσο και στα προκριματικά από τα οποία πήρε την πρόκριση με 580 βαθμούς που την έφεραν στην πρώτη θέση. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Ολένα Κόστεβιτς (Ουκρανία) και μαζί το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, αφού συγκέντρωσε 252 βαθμούς έναντι των 251.9 της Ελληνίδας πρωταθλήτριας. Στον γύρο του χρυσού μεταλλίου τη νίκη πήρε η Κλαούντια Μπρες (Πολωνία) με 17 πόντους και το αργυρό μετάλλιο πήγε στην Καμίλ Ζεντερζέφσκι (Γαλλία) με 13 πόντους.
Η Χριστίνα Μόσχη συμμετείχε στον ίδιο αγώνα και με 562 βαθμούς έλαβε την 29η θέση και ο Διονύσης Κορακάκης στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών έμεινε 23ος με 573 βαθμούς.