Φοβερή μάχη στον ημιμαραθώνιο της Βαλένθια!

Στα τελευταία 100 μέτρα κρίθηκε ο ημιμαραθώνιος των ανδρών στη Βαλένθια με τους Κιπτσούμπα και Κιπρούτο να δίνουν μεγάλη μάχη.

Τελικά ο Άμπελ Κιπτσούμπα ήταν ο μεγάλος νικητής με 58:07 προσπερνώντας τον Ρόνεξ Κιπρούτο λίγο πριν από τον τερματισμό! Mε το 58:07, ο Κιπτσούμπα ανέβηκε στο Νο6 όλων των εποχών στον ημιμαραθώνιο. Ο Κιπρούτο τερμάτισε σε 58:09 και στην τρίτη θέση ο Ντάνιελ Ματέικο σε 58:26. Συνολικά επτά δρομείς έτρεξαν κάτω από 59 λεπτά και 10 κάτω από 59:28, από τους οποίους 10, μόνο ο Μουκτάρ Εντρίς (58:40) στην 7η θέση δεν ήταν Κενυάτης (είναι Αιθίοπας).
Να σημειωθεί ότι οι 8 στις 10 καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών στον ημιμαραθώνιο των ανδρών, ανήκουν πλέον στη διαδρομή της Βαλένθια.