ΦΟΒΕΡΗ ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ! ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Η κολυμβήτρια από την Κρήτη το 2021 στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην 50άρα πισίνα, ανεβαίνοντας στο βάθρο μαζί με την Μαρί Βατέλ. Σήμερα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας κέρδισε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στην διοργάνωση και αυτή την φορά θα το μοιραστεί με την Τέσα Γκιλ.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η Άννα Ντουντουνάκη ήταν φοβερή στον τελικό των 50μ πεταλούδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Οτοπένι. Με πέρασμα στα 25 μέτρα σε 11.56 ήταν στην τρίτη θέση, αλλά πάλεψε μέχρι την τελευταία χεριά και αφού τερμάτισε σε 25.10, κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη θέση. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου δεν θα ανέβει μόνη της όμως, καθώς την ίδια ακριβώς επίδοση σημείωσε και η Ολλανδέζα Τέσα Γκιλ, η οποία οδηγούσε την κούρσα. Η Σάρα Γιούνεβικ (Σουηδία) είχε ταυτόχρονο πέρασμα στα 25 μέτρα με την Γκιλ αλλά τελικά τερμάτισε τρίτη με χρόνο 25.16. Το χρυσό μετάλλιο της Ντουντουνάκη είναι το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας σε αυτή την διοργάνωση.