ΟΤΟΠΕΝΙ 2023: Παγκόσμιο ρεκόρ ο Γουίφεν, 6ος ο Μάρκος!

Ο 18χρονος Ιρλανδός έβαλε φωτιά στα χρονόμετρα και έγινε ο ταχύτερος κολυμβητής όλων των εποχών στα 800μ ελεύθερο στην 25άρα πισίνα, σε μία κούρσα όπου ο Δημήτρης Μάρκος κατέκτησε την έκτη θέση και πλησίασε πολύ το πανελλήνιο ρεκόρ του.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ο τελικός των 800μ ελεύθερο των ανδρών αποδείχθηκε η κούρσα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Οτοπένι. Το ότι ο Νταν Γουίφεν ήταν το απόλυτο φαβορί δεν το αμφισβήτησε κανείς και ο 18χρονος επιβεβαίωσε κάθε εκτίμηση και με το παραπάνω. Με χρόνο 7:20.46 κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ που κρατούσε από το 2008 ο σπουδαίος Αυστραλός Γκραντ Χάκετ (Αυστραλία) και μάλιστα το βελτίωσε σχεδόν κατά τρία δευτερόλεπτα, αφού ήταν 7:23.42. Παράλληλα είναι και παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, το οποίο άνηκε στον Σβεν Σβαρτζ (Γερμανία) με 7:36.00. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ντέιβιντ Όμπρι (Γαλλία), ο οποίος παρά την τεράστια προσπάθεια να ακολουθήσει τον ρυθμό του Γουίφεν, τερμάτισε σχεδόν δέκα δευτερόλεπτα αργότερα με 7:30.32. Ο Μικάιλο Ρόμαντσουκ (Ουκρανία) ήταν τρίτος με 7:31.20.
Στην γρηγορότερη κούρσα της ιστορίας, ο Δημήτρης Μάρκος κατέλαβε την έκτη θέση. Ο Έλληνας κολυμβητής μετά το χθεσινό πανελλήνιο ρεκόρ στα προκριματικά με 7:36.39, έκανε σήμερα 7:36.46 για να αποδείξει ακόμα μια φορά την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται.