ΤΖΟΥΝΤΟ

Φοβερός Γιαννόπουλος, χάλκινoς στο παγκόσμιο εφήβων!

Με χάλκινο μετάλλιο ολοκλήρωσε την εξαιρετική παρουσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο των εφήβων στο Σαράγεβο, ο Δημήτρης Γιαννόπουλος!

Ο 17χρονος Έλληνας τζουντόκα αγωνίστηκε στην κατηγορία των 66 κιλών του παγκόσμιου πρωταθλήματος και ολοκλήρωσε με το χάλκινο μετάλλιο μετρώντας μόνο μία ήττα και αυτή στο χρυσό σκορ από τον Ουζμπέκο Σοτζακόν Οταμπόεφ στα προημιτελικά.
Συνεχίζοντας στα ρεπεσάζ ο Γιαννόπουλος ήταν σαρωτικός. Τελείωσε τον πρώτο γύρο με ίπον στο 2:18 Αμπίλ Γιουσούμποφ ενώ στην συνέχεια στον αγώνα του μεταλλίου κέρδισε τον Γάλλο Αλέξις Ρενάρντ. Ο Έλληνας τζουντόκα αν και ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς να είναι το φαβορί, κράτησε γερά και έμεινε όρθιος στις επιθέσεις του Γάλλου, αποδυναμώνοντας τον και εκνευρίζοντας τον λεπτό προς λεπτό. Έξι δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Γιαννόπουλος έριξε κάτω τον αντίπαλο του, κλέβοντας έναν πόντο που του χάρισε εν τέλει το πολυπόθητο μετάλλιο, ανεβαίνοντας στο βάθρο του Σαράγεβο για να κερδίσει το χάλκινο μετάλλιο. Τεράστιο επίτευγμα για τον ρούκι Γιαννόπουλο στο ντεμπούτο του σε παγκόσμιο επίπεδο.

Στην ίδια κατηγορία κιλών (66κ), ο πρωτοεμφανιζόμενος Αλέξανδρος Κατσαρώνας δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πορτογάλο Ροντρίγκο Ζανέιρο. Στα 60 κιλά ο Ντασάν Τζουμάσεφ από το Κιργιστάν επικράτησε επί του Νικόλα Γκίνη στον πρώτο γύρο της αναμέτρησης. Στις κορασίδες, η Ελένη Μαρία Γκόγκουα ηττήθηκε στον πρώτο γύρο των 48 κιλών από την Ουγγαρέζα Λούκα Βεγκ ενώ η Ελευθερία Οικονομάκη είχε ακριβώς την ίδια μοίρα, αγωνιζόμενη με την Αλίσια Πουλάντζε στα ίδια κιλά. Στα 52 κιλά η Φανή Πρίφτη κι η Ευαγγελία Γαβαλά δεν τα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση αποκλεισμένες κόντρα στην Λεάν Χουάνγκ από τον Καναδά και την Αμερικανίδα Τάρα Σακαμότο αντίστοιχα.