ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Φυρίγος: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, έκαναν αξιοπρεπέστατη εμφάνιση»

Ο ομοσπονδιακός προπονητής καταδύσεων σχολιάζει τον πρώτο αγώνα των αθλητών του στο παγκόσμιο κύπελλο του Τόκιο μετά από 14 μήνες αγωνιστικής απουσίας.

Ο Νίκος Μόλβαλης και ο Θάνος Τσιρίκος κατέκτησαν τη 10η θέση στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων από σταθερά (10μ). Πέρασαν στον τελικό με τη 10η καλύτερη βαθμολογία από τα 12 ζευγάρια (341.76) και στον τελικό πήραν την ίδια θέση με καλύτερη βαθμολογία (350.28), κοντά στο ατομικό τους από τον περσινό αγώνα του Ροστόκ (351.60). Ο προπονητής τους, Πέτρος Φυρίγος, τόνισε στο Sportsfeed πόσο ικανοποιημένος είναι και τι σημαίνει αυτό για τη συνέχεια της προσπάθειάς τους στο παγκόσμιο κύπελλο και για το κυνήγι της Ολυμπιακής πρόκρισης: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Υλοποιήσαμε τον αρχικό μας στόχο που ήταν η πρόκριση στον τελικό και εκεί τα παιδιά είχαν μία αξιοπρεπέστατη παρουσία 10 βαθμούς πάνω από τη βαθμολογία του προκριματικού. Μπορούσαμε να μπούμε και στην επτάδα αλλά χάσαμε από 15-20 βαθμούς στην 3η και την 4η κατάδυση. Τώρα ο μεγάλος στόχος είναι το ατομικό, στη σταθερά. Θα τους βοηθήσει πολύ και η σημερινή παρουσία, ήταν 1η μέρα και ήταν σαν αγώνας εξοικείωσης με όλη την ατμόσφαιρα, τα φώτα κτλ. Τους βοήθησε να ξεπεράσουν και το μικρό σοκ από το σεισμό που είχαμε νωρίτερα εδώ στο Τόκιο. Εκείνη την ώρα ευτυχώς ήμασταν στο Ολυμπιακό κολυμβητήριο. Αν ήμασταν στο ξενοδοχείο έγκλειστοι θα ήταν χειρότερα λόγω των μέτρων προστασίας για την πανδημία».