Γεμίζει το σακούλι για το Ρίο

Πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έδωσε η ένατη θέση που κατέλαβε ο Δημήτρης Αντωνιάδης στην τελική γενική κατάταξη του τριήμερου Salamina MTB Race ο οποίος ολοκληρώθηκε την Κυριακή.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη ένατος κερδίζοντας 30 βαθμούς και έδειξε πως οι εμφανίσεις της περασμένης εβδομάδας ανήκουν στο παρελθόν. Ο Αντωνιάδης ήταν σταθερός και στα τρία σκέλη της διοργάνωσης καταλαμβάνοντας επίσης την ένατη θέση στην τρίτη και τελευταία διαδρομή του αγώνα. Νικητής του Salamina MTB Race αναδείχθηκε ο Γάλλος Στεφάν Τεμπιέρ. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιταλός Γκέραρντ Κερσμπάουμερ και στο τρίτο ο Πορτογάλος Νταβίντ Ρόσα. Σε βαθμολογούμενη θέση τερμάτισε ο δεύτερος αθλητής της εθνικής ομάδας ορεινής ποδηλασίας, Χαρούν Μολλά. Ο 25χρονος κατέλαβε την 23η θέση αλλά οι οι τέσσερις βαθμοί που κέρδισε δεν προσμετρούνται προς το παρόν στη συγκομιδή της Ελλάδας καθώς ο Μολλά είναι ο τέταρτος καλύτερος Έλληνας αθλητής στην παγκόσμια κατάταξη. Υπενθυμίζεται πως βαθμούς δίνουν οι τρεις καλύτεροι αθλητές της χώρας. Εξάλλου ο Περικλής Ηλίας ξεκίνησε χθες Κυριακή την προσπάθειά του μαζί με τον συναθλητή του Τιάγκο Φερέιρα στον εξαήμερο αγώνα Andalucia Bike Race. Το δίδυμο της Πρότεκ έκανε πολύ καλή εμφάνιση τερματίζοντας τέταρτο στο πρώτο σκέλος που περιελάμβανε ατομική χρονομέτρηση.