Γερμανία: Απίθανος Πρωτοψάλτης, οδήγησε την Φριντριχσχάφεν στην ισοφάριση

Στο τρίτο ματς είχε 21 πόντους και έδωσε το φιλί της ζωής, αλλά το βράδυ της Κυριακής ο Θανάσης Πρωτοψάλτης ήταν… συγκλονιστικός οδηγώντας την Φριντριχσχάφεν στο μπρέικ στην έδρα της Μπερλίν και φέρνοντας την σειρά των τελικών σε 5ο παιχνίδι στην έδρα της!

Η «Χάφλερ» αφού επέζησε στον τρίτο τελικό προηγήθηκε 2-0 και 21-16 στο δ’ σετ με την Μπερλί να μειώνει στον πόντο, αλλά να το παίρνει με 25-23, πήγε στο Βερολίνο για να τα παίξει όλα για όλα και προηγήθηκε με 0-2 με το δεύτερο σετ να τελειώνει 31-33 (η Μπερλίν ήταν μπροστά με 16-11 και 21-19 κι η Φριντριρσχάφεν προηγήθηκε 22-24 για να ακολουθήσει ένα δεκάλεπτο θρίλερ που τελείωσε με άουτ επίθεση του Κάρολ).

Δείτε το εκληκτικό φινάλε του Β’ σετ

Ο Μουκουλέσκου έριξε στο ματς Κρομ, Κάρολ, η Μπερλίν προηγήθηκε με 15-8 (!), αλλά εκεί ο Πρωτοψάλτης πήγε στο σερβίς, οι φιλοξενούμενοι με απίθανες άμυνες και μπλοκ μείωσαν σε 15-13, ισοφάρισαν σε 16-16 και προσπέρασαν 17-18, διατηρώντας το +1 μέχρι το 20-21. Εκεί η Φριντριχσχάφεν κόλλησε, δέχθηκε ένα σερί 3-0 (23-21) με την Μπερλίν να μειώνει σε 2-1 και στο δ’ σετ εκμεταλλευόμενη τα 9 λάθη των φιλοξενούμενων οδήγησε το ματς στο 5ο σετ.
Στο 5ο σετ η «Χάφλερ» έφτασε στο 0-2 με τυχερό άσο του Κόλιν και στο 1-4 με κόντρα του Σοσενχάιμερ για να μειώσει η Μπερλίν με μπλοκ του Όκολιτς στον Πρωτοψάλτη σε 4-5. Η Μπερλίν έχασε κόντρα ισοφάρισης με τον Κρομ, με μπλοκ του Τάκβαμ το σκορ έγινε 8-11 για να φτάσει η Φριντριχσχάφεν στο 9-13 με κακή υποδοχή του Γουάιτ. Το ματς έμοιαζε να έχει κριθεί, αλλά στο 10-13 είχαμε άουτ του Πρωτοψάλτη, και άσο του Γουάιτ στον Έλληνα άσο για το 12-13! Ο Τάκβαμ έφερε το πρώτο ματς μπολ για τους φιλοξενούμενους (12-14), το οποίο «έσπασε» ο Όκολιτς και στην επόμενη φάση ο Πρωτοψάλτης πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης κερδίζοντας το μπλοκ άουτ και πλέον όλα θα κριθούν τον 5ο τελικό που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 9 Μαΐου στην έδρα της Φριντριχσχάφεν.
Τα σετ: 19-25, 31-33, 25-22, 25-19, 13-15
Μπερλίν (Μουκουλέσκου) Μάρσαλ 6 (6/13 επ., 50% υπ. – 31% άριστες), Όκολιτς 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Βίγκραςς 7 (4/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πουζόλ 7 (3/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γουάιτ 26 (22/42 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 29% άριστες), Ράσελ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Πέρι –λ (55% υπ. – 09% άριστες) / Κρομ 6 (6/13 επ., 100% υπ.-25% άριστες), Κίχνερ 1 (1 μπλοκ), Κάρλο 19 (17/44 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπόγκατσεφ
Φριντριχσχάφεν (Χέινεν) Μάλεσα 11 (8/27 επ., 3 μπλοκ), Σοσενχάιμερ 16 (14/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 19 (18/38 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ.-33% άριστες), Κότσιαν 1 (1 άσο), Κόλιν 12 (6/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Γκίντερ 3 (2/5 επ., 1 άσο), Στόιρβαλντ –λ (65% υπ. – 35% άριστες) / Τάκβαμ 12 (11/15 επ., 1 μπλοκ), Αταανάσοφ 6 (5/10 επ., 1 άσο, 57% υπ.-57% άριστες), Μπόλαντζ 4 (4/8 επ.), Τίσερ.