Γερμανία: Νίκη για Φριντριχσχάφεν, ήττα για Φρανκφούρτη

Η Χάφλερ χωρίς τον τραυματία Πρωτοψάλτη έκανε το 1-0 κόντρα στην Μπουλ, ενώ η Φρανκφούρτη των Φράγκου, Κωστόπουλου ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Λούνεμπουργκ.

Ο Πρωτοψάλτης έχει ένα πρόβλημα στην πλάτη (τραυματίστηκε στο ζέσταμα του τελευταίου αγώνα της κανονικής διάρκειας) και δεν αγωνίστηκε, αλλά με εξαίρεση το β’ σετ η Μπουλ δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στην Φριντριχσχάφεν.
Αντιθέτως η Φρανκφούρτη βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα της με 3-1 στην έδρα της Λούνεμπουργκ μετά από κακή εμφάνιση. Με μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση (8/31 οι δύο διαγώνιοι και 20/59 οι δύο ακραίοι) δεν απείλησε τους γηπεδούχους με τον Φράγκο να ξεκινά το δ’ σετ έχοντας 6 πόντους με (6/12 επιθέσεις και 78% υπ. Με 67% άριστες υποδοχές), ενώ δεν αγωνίστηκε ο Κωστόπουλος.