Γύρος Γαλλίας: Διατηρεί την κίτρινη φανέλα ο Βαν ντερ Πολ

Στο σημερινό πέμπτο ετάπ ατομικής χρονομέτρησης του Γύρου Γαλλίας νικητής ήταν ο Τάντεγ Πογκάτσαρ, ενώ ο Μάθιου Βαν ντερ Πολ κατάφερε να υπερασπιστεί την κίτρινη φανέλα.

Στα 27χλμ ατομικής χρονομέτρησης από το Σανζέ ως το Λαβάλ Εσπές Μαγιέν, νικητής ήταν ο περσινός τιτλούχος του γκραν τουρ Πογκάσταρ της UAE Team-Emirates με επίδοση 32:00. Την δεύτερη και τρίτη θέση κατέλαβε ο Ελβετός Στέφαν Κουνγκ που τερμάτισε με 19 δευτερόλεπτα διαφορά και ο Δανός Γιόνας Βινγκεγκάαρντ με 27 αντίστοιχα. Στην γενική κατάταξη ο Ολλανδός Βαν ντερ Πολ συνεχίζει να είναι πρώτος για τέταρτο συνεχόμενο ετάπ με τον Σλοβένο Πογκάσταρ να τον απειλεί όντας μόλις 8 δευτερόλεπτα πίσω του. Τρίτος στην κατάταξη είναι ο Βέλγος Βουν Βαν Έαρτ με 30 δευτερόλεπτα διαφορά. Στο αυριανό έκτο ετάπ οι ποδηλάτες θα διανύσουν μια επίπεδη διαδρομή 160.6 χιλιομέτρων από το Τουρ μέχρι το Σατουρού.