ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Γκραν πρι Σεούλ: ΧΡΥΣΟ μετάλλιο για την Γκουντούρα!

Το τέταρτο διαδοχικό της μετάλλιο στην φετινή χρονιά κέρδισε η Δώρα Γκουντούρα, καθώς πριν από λίγο στον τελικό του γκραν πρι της Σεούλ κατέκτησε την 1η θέση και μαζί το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο της καριέρας της.

Η ξιφαμάχος του Θανάση Δελενίκα επικράτησε επί της Μισάκι Εμούρα (Ιαπωνία) στα ημιτελικά με 15-11 και έδωσε ραντεβού στον μεγάλο τελικό με την Γαλλίδα και Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, Σάρα Μπάλτζερ. Ο αγώνας ήταν απαιτητικός και για τις δύο αθλήτριες, αφού είναι από τις κορυφαίες του κόσμου, αλλά η Γκουντούρα κατάφερε να ανταποκριθεί στην πίεση της αντιπάλου και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, παρά την διαφορά που είχε αναπτύξει στα μισά η Μπάλτζερ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε τον τελικό με το αποτέλεσμα να καταγράφεται 15-11 υπέρ της. Έτσι, μετά το αργυρό στην Τασκένδη, το χάλκινο στο Ακρόπολις και ξανά το χάλκινο στον Σιντ Νίκλαας, η Γκουντούρα κατέκτησε το τέταρτο μετάλλιο της μέσα στο 2023 και ήρθε η στιγμή να ανέβει για πρώτη φορά στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η παρουσία της στην πρώτη διοργάνωση αφότου ξεκίνησε η περίοδος για την Ολυμπιακή πρόκριση, δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί καλύτερα και με αυτόν τον τρόπο θα προσθέσει πολύτιμους βαθμούς της στην θέση της στην παγκόσμια κατάταξη, όπου μέχρι στιγμής είναι Νο6 στον κόσμο.