ΤΖΟΥΝΤΟ

Γκραν σλαμ Αστάνα: Χάλκινο μετάλλιο ο Τσελίδης!

Άλλη μια επιτυχία για το ελληνικό τζούντο στο γκραν σλαμ της Αστάνα, με τον Θόδωρο Τσελίδη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στα 90 κιλά.

του Σούλη Μέζου

Μετά τη σπουδαία επιτυχία της Ελισάβετ Τελτσίδου στα 70κ των γυναικών με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, ήταν η σειρά του Τσελίδη να προσθέσει άλλη μια σημαντική διάκριση για το ελληνικό τζούντο.
Ο 26χρονος Έλληνας τζουντόκα (Νο24), πέρασε από τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και στο δεύτερο σημείωσε νίκη κόντρα στον 20χρονο Καζακστανό Μουκαμεντάλι Μαβλίντοφ (Νο214) με ίπον για να πάρει την πρόκριση στον 3ο γύρο. Εκεί κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Γεωργιανό Τριστάνι Μοσακλισβίλι που πλέον αγωνίζεται για την Ισπανία. Ο Τσελίδης ηττήθηκε από τον «Ισπανό» που έφτασε μέχρι το χρυσό μετάλλιο, με τον Έλληνα τζουντόκα να πηγαίνει στα ρεπεσάζ όπου τελικά κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Νίκησε τον Αζέρο Βούγκαρ Ταλίμποφ (Νο99) και τον Βραζιλιάνο Ράφαελ Μασέδο (Νο11).
Η τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, έδωσαν στον Τσελίδη 500 υπερπολύτιμους βαθμούς στο ranking.