ΤΖΟΥΝΤΟ

Γκραν σλαμ Αττάλειας: Καλή αρχή από Καρακιζίδη

Καλή ήταν αρχή της ελληνικής αποστολής στο γκραν σλαμ της Αττάλειας, με τον Σάββα Καρακιζίδη να καταλαμβάνει την 7η θέση στην κατηγορία των 60 κιλών.

Ο Έλληνας τζουντόκα πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και έφτασε μέχρι τον τελικό του 4ου ομίλου με δύο ίπον. Αρχικά με αντίπαλο τον Αλι Κούσροφ από την Υεμένη και στη συνέχεια κόντρα στον Βρετανό Άσλι Μακένζι (Νο59). Στον τελικό του ομίλου (και προημιτελικό της κατηγορίας) κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον πολύ καλό Γεωργιανό (Νο20) Λουκούμι Τσκβιμιάνι (παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019) τον οποίο οδήγησε στο χρυσό σκορ για να χάσει τελικά και να οδηγηθεί στα ρεπεσάζ. Εκεί ο Καρακιζίδης βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ντιλισόμπνετκ Μπάρατοφ (Ουζμπεκιστάν) από τον οποίο ηττήθηκε επίσης στο χρυσό σκορ για να καταλάβει τελικά την 7η θέση.
Νικητής στα 60κ αναδείχθηκε ο Γιουνγκ Γουέι Γιανγκ από την Κινεζική Ταϊπέι, με δεύτερο τον Λουκούμι Τσκβιμιάνι. Τα δύο χάλκινα μετάλλια κατάκτησαν ο Ντιλισόμπνετκ Μπάρατοφ και ο Ισπανός Φρανσίσκο Γκαρίγκος.