ΤΖΟΥΝΤΟ

Γκραν σλαμ Τιφλίδα: Χάλκινο μετάλλιο η Τελτσίδου!

Άλλο ένα μετάλλιο πρόσθεσε στη συλλογή της η Ελισάβετ Τελτσίδου που κέρδισε πριν από λίγο στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου των 70κ στο γκραν σλαμ τζούντο της Τιφλίδας.

του Σούλη Μέζου

Η κορυφαία Ελληνίδα τζουντόκα, αντιμετώπισε την Αυστραλή Αοΐφ Κάφλαν (Αυστραλία) και δεν την άφησε να πάρει ανάσα. Την κέρδισε με ίπον πήρε το χάλκινο μετάλλιο και πρόσθεσε άλλους 500 βαθμούς στο δρόμο για το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης των 70 κιλών!
Με τη νίκη της αυτή, η Τελτσίδου θα βγάλει από τις βαθμολογίες μία 160αρα για να προσθέσει τους 500 βαθμούς (τις έξι καλύτερες βαθμολογίες σε διάστημα μηνών) και θα ανέβει στους 5.962 βαθμούς διατηρώντας με άνεση τη δεύτερη θέση στο ράνκινγκ της Ολυμπιακής πρόκρισης.
Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 70 κιλών στο γκραν σλαμ της Τιφλίδας, το κατάκτησε η Μπάρμπαρα Μάτιτς (Κροατία). Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης νίκησε στον τελικό την Ολλανδέζα Σανέ Βαν Ντάικ ενώ το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο το κέρδισε η Μίριααμ Μπούτκεραϊτ.
Αύριο αγωνίζεται ο Θόδωρος Τσελίδης που έχει περάσει απευθείας στο 2ο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Γκάι Γκουρεβέτιτς (Ισραήλ) – Ακάκι Γιαπαρίντζε (Γεωργία).