ΓΛΑΣΚΟΒΗ 2018: Τρεις τελικοί, ένας ημιτελικός και αρκετές ελπίδες για τους Έλληνες

Σε λίγη ώρα ξεκινά το απογευματινό πρόγραμμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης στη Γλασκόβη όπου ξεχωρίζει η συμμετοχή τριών Ελλήνων κολυμβητών και κολυμβητριών σε τέσσερα αγωνιίσματα.

του Σούλη Μέζου

Πρώτος τελικός με ελληνικό ενδιαφέρον, τα 100μ. πεταλούδα των γυναικών. Στις 19:18 η Άννα Ντουντουνάκη θα κολυμπήσει στην 7η διαδρομή και θα προσπαθήσει να σημειώσει νέο πανελλήνιο ρεκόρ για να έχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Προκρίθηκε με 58.34 και το σίγουρο είναι πως για να μπορέσει να διεκδικήσει μετάλλιο θα πρέπει να κάνει την υπάρβαση και να κολυμπήσει κάτω από 58 δευτερόλεπτα. Το πανελλήνιο ρεκόρ που είναι και δικό της, είναι 58.25 και είναι πιθανό να καταρριφθεί. Στον τελικό του 2016 η Ντουντουνάκη ήταν 6η με 58.86 και τα μετάλλια να κλείνουν στο 57.52 της τρίτης Ιλάρια Μπιάνκι. Στο παγκόσμιο οι μοναδικές Ευρωπαίες που προκρίθηκαν ήταν η Σάρα Σέστρεμ που κέρδισε κιόλας και η Ρωσίδα Σβετλάνα Τσίμροβα που πέρασε 8η με 57.64. Όλες οι υπόλοιπες Ευρωπαίες των ημιτελικών που δεν προκρίθηκαν αγωνίζονται σήμερα στον τελικό της Γλσκόβης. Δεν τίθεται θέμα ποια θα κερδίσει σήμερα. Η Σέστρεμ είναι η μόνη που θα κολυμπήσει κάτω από 57. Για τα υπόλοιπα μετάλλια θα γίνει μάχη. Με πανελλήνιο ρεκόρ, η Ντουντουνάκη μπορεί να είναι πάλι στην εξάδα.
Η λίστα εκκίνησης
SWMW100MBF————FNL———_51A3 1.0

Στις 19:49, η Νόρα Δράκου θα πέσει στον πρώτο ημιτελικό των 50μ. ύπτιο. Πέρασε ως επιλαχούσα με 28.53. Πέρσι στο παγκόσμιο στον ημιτελικό έκανε 28.13 και έμεινε εκτός με τη 15η επίδοση συνολικά αλλά μόλις 5η Ευρωπαία. Στο ευρωπαϊκό του Λονδίνου ήταν 4η με πανελλήνιο ρεκόρ (28.00). Ίσως να μη χρειαστεί να το καταρρίψει για να προκριθεί, αλλά θα χρειαστεί χαμηλό 28αρι για να πάρει πρόκριση.
SWMW50MBA————-SFNL——–_51A2 1.0

Μετά τους ημιτελικούς στα 50μ. ύπτιο των γυναικών, στις 20:18 διεξάγεται ο τελικός στο αγώνισμα των ανδρών. Το 2016 ο Απόστολος Χρήστου ήταν 10ος στα ημμιτελικά. Φέτος προκρίθηκε στον τελικό και θα πέσει στην 8η διαδρομή έχοντας δίπλα του το Γάλλο Ζερεμί Στραβιούς. Ο Χρήστου πέρασε με 24.96 και μπορεί να απειλήσει το 24.77 του τεράστιου Άρη Γρηγοριάδη. Με 24.77 το 2016 θα έπαιρνε μαζί με τον Καμίλ Λακούρτ το χρυσό μετάλλιο στο Λονδίνο ενώ στο περσίνο παγκόσμιο θα ήταν 6ος. Μόροζοφ, Κολέσνικοφ και Γκλίντα είναι πολύ δυνατή τριάδα για να σπάσει.
SWMM50MBA————-FNL———_51A3 1.0

Τελευταία ελληνική συμμετοχή στις 20:23 με την Νόρα Δράκου να πέφτει στον τελικό των 50μ. ελεύθερο. Σε έναν τελικό που θυμίζει παγκόσμιο πρωτάθλημα με τις δύο πρώτες από τη Βουδαπέστη (Σέστρεμ, Κρομοβιτζότζο) και τη χρυσή Ολυμπιονίκη του Ρίο (Μπλούμε). Το 2016 η Δράκου ήταν 5η με 25.04 και η Κρομοβιτζότζο πρωταθλήτρια Ευρώπης με 24.07. Από τότε πολλά άλλαξαν, αλλά κυρίως μπήκαν στο 50αρι η Σέστρεμ με τη Μπλούμε. Η μία έχει 23.67 και η άλλη 23.85. Με 24.21 η Καμένεβα που έδωσε τη θέση της στο ύπτιο στη Δράκου είναι μεταξύ των υποψηφίων για την τρίτη θέση.
SWMW50MFR————-FNL———_51A3 1.0