ΓΛΑΣΚΟΒΗ 2018: Τελικώς… ημιτελικός για τη Δράκου

Έναν ημιτελικό και έναν τελικό θα κληθεί να κολυμπήσει μέσα σε 34 λεπτά το απόγευμα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η Νόρα Δράκου καθώς ως επιλαχούσα πήρε πρόκριση στον ημιτελικό των 50μ. ύπτιο.

Η αθλήτρια του Άκη Οικονόμου ήταν 17η στην κατάταξη των προκρίσεων στα πρωινά προκριματικά έχοντας κολυμπήσει σε 28.53. Πριν από λίγο όμως έγινε γνωστό πως η Ρωσίδα Μαρία Καμένεβα απέσυρε τη συμμετοχή της από τον απογευματινό τελικό παρά το γεγονός ότι προκρίθηκε με την 4η επίδοση κολυμπώντας σε 27.70, κάτι που την καθιστούσε διεκδικήτρια μεταλλίου. Τη θέση της πήρε η Νόρα Δράκου, η οποία θα πέσει στην πρώτη ημιτελική σειρά και την 8η διαδρομή στις 19:49 και 34 λεπτά αργότερα θα κολυμπήσει στον τελικό των 50μ. ελεύθερο.