ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ 2022: Αποκλεισμοί για Χαμαλίδη και Κοκόση

Η τρίτη μέρα των αγώνων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τάε κβον ντο που διεξάγεται στη Γουαδαλαχάρα, δεν εξελίχθηκε για την ελληνική αποστολή το ίδιο καλά όπως η πρώτη και η δεύτερη.

του Σούλη Μέζου

Την πρώτη μέρα η ελληνική αποστολή είχε μια 5η θέση με τον Απόστολο Τεληκωστόγλου στα 80κ και τη δεύτερη πανηγύρισε στα 62κ των γυναικών το αργυρό μετάλλιο με την 18χρονη Θένια Σαρβανάκη.
Σήμερα ξεκίνησε η κατηγορία των 68κ με τον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη να είναι το Νο8 στο ταμπλό. Στον πρώτο γύρο ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν καταιγιστικός κερδίζοντας τον Χένρι Μπόουλς (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 2-0 έχοντας συνολικά 24 σημεία έναντι μόλις δύο (11-1 και 13-1). Στο δεύτερο γύρο, έδωσε μεγάλη μάχη κόντρα στον Τούρκο Φερχάτ Καν Καβουράτ όμως αποκλείστηκε χάνοντας 2-1 (8-5, 13-13, 5-3).
Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή της ημέρας ήταν στα 49 κιλά των γυναικών όπου η Αναστασία Κοκόση κλήθηκε να αντιμετωπίσει τη χάλκινη Ολυμπιονίκη του Ρίο Πατιμάτ Αμπακάροβα (Αζερμπαϊτζάν) από την οποία και ηττήθηκε 2-0 (10-2, 11-2).

Αύριο αγωνίζεται στην κατηγορία των +73κ των γυναικών η Αγορίτσα Κίτσιου και στα 74κ των ανδρών ο Δημήτρης Πελτέκης.