Γύρος Ελλάδας: Νικητής ο Γκέιτ

Με τον Νεοζηλανδό Άαρον Γκέιτ της Bolton Equities Blackspoke να διατηρεί το προβάδισμα που απέκτησε από το 1ο ετάπ και να κατακτά την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη, ολοκληρώθηκε πριν λίγο στα Ιωάννινα ο ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας, που αναβίωσε μετά από δέκα χρόνια.

Για το πέμπτο και τελευταίο ετάπ του αγώνα, οι αθλητές ξεκίνησαν από την Καλαμπάκα και διένυσαν μία πολύ απαιτητική διαδρομή 154,5 χιλιομέτρων, που περιλάμβανε το πέρασμα από την Κατάρα, μέσα σε πυκνή ομίχλη. Τη γραμμή του τερματισμού πέρασε πρώτος ο Δανός Εμίλ Τούνταλ της Bhs Borrnholm, με τον Γκέιτ όμως να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας που είχε και να αναδεικνύεται νικητής.

Τα δύσκολα σπριντ ανάβασης του τελευταίου ετάπ έφεραν αλλαγή στη σχετική κατάταξη, όπου την πρώτη θέση εξασφάλισε ο Νορβηγός Εμπρετ Σβέσταντ της Team Coop. Ο Δανός Νιλς Λάου Μπρόγκε της BHS – PL Belton Bornholm κράτησε την πρωτιά στους πόντους, ενώ στην κατηγορία U23 νικητής αναδείχθηκε ο Ισπανός Γιον Μπαρεντσέα της Caja Rural.

Εξαιρετική η εμφάνιση του Κύπριου Ανδρέα Μιλτιάδη που πήρε την ένατη θέση στη γενική, ενώ καλύτερος Έλληνας ήταν ο Περικλής Ηλίας που κατατάχθηκε 23ος.