Γύρος Γαλλίας: Ιταλός το 4ο ετάπ, Γάλλος στην κορυφή

Οι Ζουλιάν Αλαφιλίπ και Έλια Βιβιάνι ήταν οι νικητές του 3ου και του 4ου ετάπ αντίστοιχα, ο δεύτερος όμως κατάφερε να διατηρήσει την κίτρινη φανέλα.

του Παναγιώτη Βότση

Νικητής του 3ου ετάπ που πραγματοποιήθηκε χθες αναδείχθηκε το Νο1 της παγκόσμιας ατομικής κατάταξης της UCI, ο Γάλλος Ζουλιάν Αλαφιλίπ της ομάδας DQT, με διαφορά 26 δευτερολέπτων από το δεύτερο. ο Αλαφιλίπ περίμενε υπομονετικά και έκανε μια επίθεση τακτικής στα τελευταία 16χλμ. Πριν όμως την εμφάνιση του Γάλλου, στα μέσα της κούρσας, είχε ξεφύγει από το πελοτόν ένα γκρουπ 5 ποδηλατών. Ανάμεσά τους και ο Βέλγος Τιμ Βέλενς, ο οποίος έκανε ξεπέταγμα με 48 χιλιόμετρα αν απομένουν, λίγο πριν την ανάβαση Ναντέιγ-λα-Φορέτ. Μπορεί να ήταν άτυχος αφού του έσκασε το λάστιχο 16 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό και τερμάτισε 103ος, εξασφάλισε όμως την πουά φανέλα του βασιλιά των βουνών. Τον Αλαφιλίπ ακολούθησαν στην γενική κατάταξη του ετάπ ο Αυστραλός Μάικλ Μάθιους και ο Βέλγος Γιάσπερ Στούβεν. Ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο είναι ότι ο προπορευόμενος στην παγκόσμια κατάταξη είναι ο πρώτος Γάλλος που θα φορέσει την κίτρινη φανέλα μέσα σε διάστημα 5 χρόνων, αφού ο τελευταίος ήταν ο Τόνι Γκαλοπάν το 2014.

Το 4ο ετάπ των 213.5χλμ. που πραγματοποιήθηκε σήμερα περνούσε από ένα μεγάλο κομμάτι της βορειοανατολικής Γαλλίας, μεταξύ των μεγάλων πόλεων Ρενς και Νανσί. Νικητής αναδείχθηκε ο καθαρός σπρίντερ Έλια Βιβιάνι που είχες καλές παρουσίες και στο φετινό γύρο Ιταλίας, αν και δεν τον ολοκλήρωσε. Στη μακρά του καριέρα έχει κερδίσει ετάπ στο γύρο Ιταλίας και στο γύρο Ισπανίας, και σήμερα ολοκλήρωσε, όπως δήλωσε, ένα όνειρό του, να κερδίσει ετάπ και στο βασιλιά των γύρων, αυτόν της Γαλλίας. Το φινάλε του 4ου ετάπ ήταν επεισοδιακό αφού πολλοί ποδηλάτες βρέθηκαν αντιμέτωποι στο τελικό σπριντ. Η ζυγαριά έγερνε προς το Νορβηγό Αλεξάντερ Κριστόφ, όμως ο Βιβιάνι έκανε την επίθεση από τα δεξιά και πήρε τη νίκη με διαφορά εκατοστών του δευτερολέπτου. Ο Κριστόφ τελικά βγήκε δεύτερος, ενώ τρίτος ολοκλήρωσε ο Αυστραλός Κέιλεμπ Έιγουαν. Ο τέταρτος Πέτερ Σαγκάν από τη Σλοβακία προηγείται εδώ και δύο ετάπ στην κατάταξη πόντων και θα φορέσει την πράσινη φανέλα και στο 5ο ετάπ. Στην κατάταξη βουνού και νέων προπορεύονται δύο Βέλγοι, ο Τίμ Βέλενς και ο Γάουτ βαν Αέρτ αντίστοιχα. Ο τελευταίος είναι και δεύτερος στη γενική κατάταξη μετά τα 4 πρώτα ετάπ πίσω από τον Αλαφιλίπ, ο οποίος κατάφερε να διατηρήσει την κίτρινη φανέλα για δεύτερο ετάπ παρά την 56η θέση.