ΑΛΜΑ ΜΕ ΣΚΙ

Η Αυστρία έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα

Οι Αυστριακοί ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στην πρεμιέρα της σεζόν του παγκοσμίου κυπέλλου σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη (ομαδικό) επί πολωνικού εδάφους.

του Θανάση Σταθόπουλου

Για την ομάδα της Αυστρίας αυτή ήταν η 30η νίκη στο παγκόσμιο κύπελλο, ωστόσο ήταν η πρώτη φορά που κατάφεραν να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη Βίσλα, αφήνοντας πίσω τους τόσο τους ανανεωμένους Νορβηγούς, όσο και το μεγάλο φαβορί την οικοδέσποινα Πολωνία.
Φίλιπ Άσενβαλντ, Ντάνιελ Χούμπερ, Γιαν Χερλ και Στέφαν Κραφτ συγκέντρωσαν συνολικά 1018,2 βαθμούς στο βραδινό αγώνα του μεγάλου λόφου, με το μεγαλύτερο άλμα να έρχεται από τον Χούμπερ στο δεύτερο γύρο, με τον 26χρονο να πετάει στα 134 μέτρα.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Νορβηγία, η οποία κατεβαίνει στο φετινό παγκόσμιο κύπελλο μ’ ένα κράμα παλιών και νέων αθλητών, με τους Ρόμπερτ Γιόχανσον, Ντάνιελ Αντρέ Τάντε, Τόμας Άασεν Μάρκεν και Μάριους Λίντβικ να συγκεντρώνουν 995,7 βαθμούς.
Όσο για τους περσινούς νικητές, Πολωνούς, αν και στον πρώτο γύρο είχαν την καλύτερη επίδοση (522,4) στο δεύτερο τα άλματα των Κάμιλ Στοχ, Ντάβιντ Κουμπάτσκι, Γιάκουμ Βόλνι και Πίοτρ Ζίλα κυμάνθηκαν σε αρκετά χαμηλά επίπεδα και με σύνολο 990,9 κατέλαβαν την τρίτη θέση.

Εκτός βάθρου βρέθηκε η Σλοβενία (979,3), αλλά και η Γερμανία (972,6), που πέρσι είχε ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Την 8άδα του τελικού συμπλήρωσαν Ιαπωνία (947), Ελβετία (830,1) και Φινλανδία.
Η αγωνιστική δράση στην Πολωνία θα ολοκληρωθεί σήμερα με τον ατομικό αγώνα ανδρών. Ο επόμενος αγώνας, σε ομαδικό επίπεδο θα διεξαχθεί στο Κλίνενταλ (Γερμανία) στις 14 Δεκεμβρίου.