Η επανάσταση του Βολικάκη

Το 2005 ο Χρήστος Βολικάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων και έγινε ο πρώτος Έλληνας ποδηλάτης στην ιστορία που φόρεσε τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας. Ανήμερα της εθνικής επετείου και των 29ων γενεθλίων του, ο Βολιώτης αθλητής μιλάει για εκείνη την επιτυχία αλλά και το μετάλλιο που κατέκτησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών τρία χρόνια αργότερα.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Η φανέλα με τα χρώματα της ίριδας καθιερώθηκε το 1927 και από τότε αποτελεί το πολυπόθητο έπαθλο για κάθε ποδηλάτη. Είναι η φανέλα που απονέμεται στον νικητή του παγκόσμιου πρωταθλήματος ο οποίος έχει την τιμή να την φοράει για έναν χρόνο, ενώ στη συνέχεια τα χρώματα συνοδεύουν διακριτικά κάθε εμφάνιση που φοράει σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του. Πριν από 12 χρόνια ο Βολικάκης έκανε αίσθηση στον ποδηλατικό κόσμο με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο κέιριν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων. Για μία χώρα με μικρή ποδηλατική παράδοση η συγκεκριμένη επιτυχία αποτέλεσε επανάσταση. Όσοι όμως ζούσαν καθημερινά στις προπονήσεις τον Βολικάκη γνώριζαν πως το χρυσό δεν ήρθε τυχαία και πως ο Βολιώτης πρωταθλητής δε θα έμενε μόνο εκεί. Άλλωστε λίγους μήνες πριν από το ταξίδι στην Αυστρία είχε δείξει τις ικανότητές του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Σήμερα ο Βολικάκης μιλάει στο Sportsfeed και θυμάται εκείνη τη σπουδαία στιγμή που αποτέλεσε το έναυσμα για μία μεγάλη καριέρα: «Το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2005 ήταν κάτι ξεχωριστό. Ήταν ένα όνειρο που επετεύχθη αρκετά γρήγορα αλλά είχε προηγηθεί τον προηγούμενο μήνα το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το οποίο μου έδωσε την ανεβασμένη ψυχολογία για να διεκδικήσω ο,τι καλύτερο στο παγκόσμιο της Αυστρίας», αναφέρει ο Έλληνας πρωταθλητής ο οποίος άφησε τότε στη δεύτερη θέση του βάθρου τον Πολωνό Πόπερ Ράφα και στην τρίτη τον μετέπειτα Ολυμπιονίκη Ρένε Έντερς από τη Γερμανία. «Είναι η μεγαλύτερη τιμή για έναν ποδηλάτη να φοράει τη φανέλα με τα χρώματα της ίριδας. Αυτό το μετάλλιο με κράτησε στην ποδηλασία πίστας και μου άνοιξε το δρόμο για να έρθουν αρκετά μετάλλια τα επόμενα χρόνια».
Αυτά που ήρθαν στην πορεία ήταν αμέτρητα. Όμως άλλη μία ιδιαίτερη στάση στο δρόμο του μέχρι την καταξίωση ήταν η τρίτη θέση στο κέιριν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών στη Βρετανία το 2008 όπου αγωνίστηκε στον τελικό κόντρα σε θρύλους της ποδηλασίας. «Στο παγκόσμιο εκείνης της χρονιάς, αν και μικρός ηλικιακά, κατάφερα να πάρω το χάλκινο ανάμεσα στα πρότυπά μου και είδωλα της παγκόσμιας ποδηλασίας. Από τα προκριματικά έπρεπε να κερδίσω μεγάλα ονόματα για να καταφέρω να προκριθώ, όπως παγκόσμιους πρωταθλητές, χρυσούς ολυμπιονίκες και κατόχους παγκόσμιων ρεκόρ κάτι το οποίο έκανα και έφτασα στο χάλκινο μετάλλιο! Πρώτος τερμάτισε ο Βρετανός Κρις Χόι, δεύτερος ο Ολλανδός Τέουν Μούλντερ, ενώ στην τέταρτη θέση άφησα έναν άλλον θρύλο της ποδηλασίας, τον Γάλλο Αρνό Τουρνάν. Με εκείνη τη διάκριση κατάφερα να μπω στο πολεμικό ναυτικό. Χωρίς αυτό, χωρίς δηλαδή να έχω μια δουλειά, δεν ξέρω αν θα μπορούσα να συνεχίσω τον αθλητισμό οπότε ήταν ξεχωριστό για εμένα και εκείνο το μετάλλιο».
Αυτή την εποχή ο Βολικάκης βρίσκεται στην τελική ευθεία για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει στο Χονγκ Κονγκ από τις 12 έως τις 16 Απριλίου. Απώτερος στόχος του είναι η τέταρτη συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, στο Τόκιο το 2020.