O Βαλβέρδε νίκησε Φρουμ και Κονταδόρ

Κεφάτος έδειξε για άλλη μία φορά ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε στον Γύρο της Καταλονίας καθώς τερμάτισε πρώτος στο ορεινό πέμπτο ετάπ αφήνοντας πίσω του τον Κρις Φρουμ και τον Αλμπέρτο Κονταδόρ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Οι ανηφορίστες περίμεναν με ανυπομονησία το σημερινό ετάπ. Το ορεινό προφίλ του και ο τερματισμός σε ανηφόρα θα δημιουργούσε κινητικότητα στο πελοτόν και θα προκαλούσε ανακατατάξεις στη γενική κατάταξη. Ο Βαλβέρδε εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή δουλειά που έκαναν οι συναθλητές του και ήταν ο πιο φρέσκος στην ανάβαση που οδηγούσε στο φινάλε. Βαλβέρδε, Φρουμ και Κονταδόρ ήταν οι τρεις αθλητές που ξεχώρισαν όταν η διαδρομή πήρε την ανηφόρα. Ο 36χρονος Ισπανός έφτασε πρώτος στον τερματισμό με διαφορά 13 δευτερολέπτων από τους Φρουμ και Κονταδόρ και πήρε τη δεύτερη νίκη του στον αγώνα. Παράλληλα ο Βαλβέρδε φιγουράρει στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης και τον ακολουθεί ο Φρουμ (+00:21) και ο Κονταδόρ (+00:47). Στις αξιοσημείωτες ειδήσεις της ημέρας ήταν τα βέλη του αθλητή της Μόβισταρ για τον αντίπαλό του Τιτζέι Βαν Γκάρντερεν σχετικά με το ότι ο δεύτερος έβγαλε για λίγο το κράνος κατά τη διάρκεια του ετάπ της Πέμπτης. Το κράνος είναι υποχρεωτικό στους αγώνες και με αυτό τον τρόπο ο Ρόχας ήθελε να προκαλέσει την τιμωρία του Βαν Γκάρντερεν. Οι δυο ομάδες βρίσκονται στα μαχαίρια από το πρώτο ετάπ του Γύρου καθώς η Μόβισταρ τιμωρήθηκε για παράβαση κανονισμών μετά από υπόδειξη της ομάδας του Βαν Γκάρντερεν. Εξάλλου σήμερα πραγματοποιήθηκε και ο μονοήμερος βελγικός αγώνας E3 Χάρελμπέκε που βρήκε νικητή τον χρυσό Ολυμπιονίκη Γκρεγκ Βαν Άβερμετ.