Ιαπωνία όπως στους Ολυμπιακούς του 2004!

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 στην Αθήνα, η Ιαπωνία ήταν σαρωτική στο τζούντο κερδίζοντας συνολικά 10 μετάλλια, από τα οποία τα οκτώ ήταν χρυσά. Δεκατρία χρόνια αργότερα εμφανιζονται και πάλι (ενόψει των Ολυμπιακών του 2020) υπερδύναμη σαρώνοντας στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Όπως κάθε μέρα, έτσι και σήμερα το πρόγραμμα περιλάμβανε χρυσό για τους Ιάπωνες μόνο που έγινε μία μίνι έκπληξη, αφού στις γυναίκες έμειναν με το… αργυρό.
Στην κατηγορία των 73κ. απουσίαζε ο Όνο που είναι το μεγάλο όνομα, όμως ο Σόιτσι Χασιμότο αναπλήρωσε το κενό του επάξια κερδίζοντας το πέμπτο χρυσο μετάλλιο της Ιαπωνίας σε έξι κατηγορίες. O Χασιμότο κέρδισε τον τελικό κόντρα στον εξαιρετικό Αζέρο Ρουστάμ Ορούζοφ στο χρυσό σκορ περνώντας βαζάαρι με τα χάλκινα μετάλλια να καταλήγουν στους Αν Τσανγκ Ριμ (Νότια Κορέα) και Γκανμπααταριν Οντμπαγιάρ (Μογγολία).
Η έκπληξη της ημέρας έγινε στις γυναίκες και την κατηγορία των 57κ. Η Μογγολέζα Σαμίγιαα Ντορζουρενγκίιν νίκησε στο χρυσό σκορ την Γιαπωνέζα Τουκάσα Γιοσίντα που υπέστει τη μοναδική ήττα της Ιαπωνίας μετά από έξι τελικούς. Το συγκεκριμένο μετάλλιο, ήταν το 8ο για τους Ιάπωνες που έχουν μέχρι στιγμής (μετά από αγώνες έξι κατηγορίων) πέντε χρυσά, δύο αργυρά και ένα χαλκινο με τον Ριόγιου Ναγκαγιάμα στα 60κ. να είναι ο μοναδικός από όλους τους εκπροσώπους της Ιαπωνίας που έχουν αγωνιστεί μέχρι στιγμής, ο οποίος δεν πήρε μετάλλιο!
Το πρόγραμμα συνεχίζεται αύριο με τα 81κ. στους άνδρες και τα 63κ. στις γυναίκες. Στους άνδρες ξεκινά την προσπάθεια του από το δεύτερο γύρο ο Αλέξης Ντανατσίδης που έχει κληρωθεί να αντιμετωπίσει τον Γάλλο Πάπε Ντούντου Εντιαγέ, ενώ στην ίδια κατηγορία αγωνίζεται και ο Κύπριος Κυριάκος Νικολάου που θα αντιμετωπίσει τον Τόμας Μοράλες Μαρτινάτο από την Αργεντινή.
Στις γυναίκες, η Ιουλιέτα Μπουκουβάλα έχει κληρωθεί στα 63κ. με αντίπαλη την Ιταλίδα Εντιγκέ Γκουέντ.