Ιδανικό ξεκίνημα για Ταμουρίδη (video)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Γύρος της Κροατίας για τον Γιάννη Ταμουρίδη καθώς στο πρώτο ετάπ που πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη ο 35χρονος πρωταθλητής τερμάτισε ένατος.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Ταμουρίδης ολοκλήρωσε την κούρσα μαζί με το γκρουπ των πρωτοπόρων στο οποίο βρίσκονταν οι Τζιάκομο Νιτσόλο και Μαρκ Κάβεντις που κατέκτησαν την πρώτη και τη δεύτερη θέση αντίστοιχα. Το ετάπ είχε μήκος 230,4χλμ. με αφετηρία το Όσιγιεκ και τερματισμό το Βαράζντιν. Το προφίλ της διαδρομής ήταν ευθεία και αυτό που ταίριαζε στον Ταμουρίδη ο οποίος μπόρεσε να κρατηθεί στο κυρίως γκρουπ μέχρι το φινάλε ανάμεσα σε μεγάλα ονόματα της ποδηλασίας. Στα τελευταία μέτρα ο Κάβεντις είχε την υποστήριξη των συναθλητών του αλλά και καλύτερη θέση από τον Νιτσόλο ωστόσο ο Ιταλός εκμεταλλεύτηκε τον λάθος χρονικό υπολογισμό του Βρετανού και σημείωσε την πρώτη του νίκη για το 2016. Αύριο Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί το δεύτερο ετάπ του Γύρου της Κροατίας. Οι αθλητές θα ξεκινήσουν από το Πλίτβιτσε και μετά από 240χλμ. θα τερματίσουν στο Σπλιτ. Το ημιορεινό προφίλ προσφέρεται για νίκη των ξεκολλημένων.