Άνοδος για Ταμουρίδη

Σε άλλο ένα μαζικό σπριντ κρίθηκε η νίκη του δεύτερου ετάπ του Γύρου της Κροατίας. Ενδέκατος τερμάτισε ο Γιάννης Ταμουρίδης που ανέβηκε μια θέση στη γενική κατάταξη. Πήρε την εκδίκησή του από τον Τζιάκομο Νιτσόλο ο Μαρκ Κάβεντις.

του Στέφανου Σουλιώτη

Πολύ καλή απόδοση για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα είχε ο Γιάννης Ταμουρίδης στον Γύρο της Κροατίας. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε ενδέκατος στο δεύτερο ετάπ που έγινε σήμερα Τετάρτη και από την ένατη θέση της γενικής κατάταξης ανέβηκε στην όγδοη. Ο τερματισμός στο σπριντ ήταν ιδιαίτερα τεχνικός και επικίνδυνος αλλά τουλάχιστον σε σχέση με το πρώτο ετάπ, αυτή τη φορά πραγματοποιήθηκε σε πιο φαρδύ δρόμο. Ωστόσο δεν έλειψαν τα ατυχήματα καθώς δύο συναθλητές του 35χρονου είχαν πτώση στα τελευταία χιλιόμετρα. Αφετηρία της διαδρομής μήκους 240χλμ. ήταν το Πλίτβιτσε και τερματισμός το Σπλιτ. Ο Ταμουρίδης δείχνει πως σταδιακά βρίσκει την απαιτούμενη φυσική κατάσταση με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται ανταγωνιστικός στα ετάπ που ταιριάζουν στα χαρακτηριστικά του. Νικητής της σημερινής διαδρομής αναδείχθηκε ο Μαρκ Κάβεντις ο οποίος άφησε στη δεύτερη θέση τον Τζιάκομο Νιτσόλο, δίνοντας την απάντησή του στον Ιταλό για την ήττα της Τρίτης. Η νίκη του Βρετανού και τα μπόνους δευτερόλεπτα που απέσπασε τον ανέβασαν στην πρώτη θέση της γενικής μαζί με τον Νιτσόλο. Την Πέμπτη θα διεξαχθεί το τρίτο ετάπ μήκους 190,8χλμ. από το Μακάρσκα στο Σιμπένικ.