ΤΕΝΙΣ

Ίντιαν Γουέλς: Πρόκριση και πάλι με ανατροπή για τη Σάκκαρη

Το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Ίντιαν Γουέλς πήρε η Μαρία Σάκκαρη η οποία χρειάστηκε να κάνει για άλλη μια φορά ανατροπή προκειμένου να φτάσει στη νίκη.

Η 27χρονη Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε να χάνει 1-0 (6-3) από την Ανελίνα Καλίνινα (Νο27) καθώς δεν ήταν αποτελεσματική στο σερβίς της. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο και τρίτο σετ τα οποία η Σάκκαρη κέρδισε με 6-2 και 6-4 για να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει 2-1 σε αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και 30 λεπτά. Αυτή είναι και η πρώτη νίκη της Σάκκαρη με αντίπαλη την Καλίνινα από την οποία είχε ηττηθεί στο Ίστμπον.
Στον τέταρτο γύρο η Σάκκαρη θα πάιξει με τηn Καρολίνα Πλίσκοβα στην προσπάθεια της να φτάσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Ίντιαν Γουέλς κάτι που δεν το έχει πετύχει καμία από το 2013 όταν η Μαρία Σαράποβα είχε κάνει το… back to back.