Ίντιαν Γουέλς: Συνεχίζει στα προημιτελικά η Σάκκαρη

Άλλη μία νίκη για τη Μαρία Σάκκαρη στο Ίντιαν Γουέλς που επικράτησε πριν από λίγο 2-1 επό της Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο17) και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Αυτή τη φορά η Σάκκαρη δε χρειάστηκε να κάνει ανατροπή για να πάρει τη νίκη. Πήρε το πρώτο σετ 6-4 όμως η πολύπειρη Πλίσκοβα απάντησε στο δεύτερο με 7-5 σώζωντας αμέτρητα μπρέικ (συνολικά 22/29!). Σήμερα όμως ήταν η μέρα τη Σάκκαρη που πήρε το τρίτο σετ 6-3 και έκανε το 2-1 μετά από αγώνα δύο ωρών και 43 λεπτών, έχοντας υψηλό ποσοστό στους κερδισμενους πόντους από το πρώτο σερβίς (80%).
Η αντίπαλη της Σάκκαρη θα είναι η Πέτρα Κβίτοβα (Νο15) η οποία έκανε τη μίνι έκπληξη και νίκησε την Τζέσικα Πεγκούλα (Νο3). Η δις πρωταθλήτρια του Γουίμπλεντον, έσωσε τέσσερα ματς πόιντ για να πάρει τελικά τη νίκη με 2-1 (6-2, 3-6, 7-6) και να προκριθεί στα προημιελικά του Ίντιαν Γουέλς για πρώτη φορά από το 2016.
Σάκκαρη και Κβίτοβα έχουν αναμετρηθεί επτά φορές με την Ελληνίδα να μετρά τέσσερις νίκες, με τελευταία πέρσι στον 3ο γύρο του Ίντιαν Γουέλς με 2-0 (6-3, 6-0).