Ιστορική νίκη από τον Αερωπό

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε ο Αερωπός Έδεσσας μέσα στη Βέροια επικρατώντας για πρώτη φορά στην ιστορία του επί του νταμπλούχου Φίλιππου με 23-24!

Έγραψε ιστορία
Τους πρώτους του βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Αερωπός Έδεσσας μετά τη μεγάλη νίκη με 24-23 επί του Φιλίππου, η οποία ήταν και η πρώτη στην ιστορία του στη Βέροια μετά από 8 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια!
Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο πλέι μέικερ του Αερωπού Λευτέρης Σεϊρεκίδης που πέτυχε 8 γκολ και νίκησε τον πατέρα του και προπονητή του Φιλίππου Στέλιο.
Ο Αερωπός πήρε βαθιά… ανάσα για την συνέχεια, ενώ οι Βεροιώτες βρίσκονται σε δεινή θέση, αφού απομακρύνθηκαν πέντε πόντους από την κορυφή και τρεις από την τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-9 στο 35΄και 17-13 στο 43’, ωστόσο η ομάδα της Έδεσσας αντέδρασε και ισοφάρισε 18-18 στο 52’ και πήρε το ματς, έχοντας μεγάλη ψυχραιμία.
Τα πεντάλεπτα 1-2, 3-2, 3-4, 5-6, 6-8, 9-8 (ημχ.), 13-9, 14-11, 18-15, 19-18, 20-22, 23-24
Φλιλιππος Βέροιας (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 3, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 1, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης 3, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 9, Αποστολίδης, Κόντης, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 3, Παπαδόπουλος 1, Ζούλφιτς 3.
ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 2, Δούγιας 4, Κράλλης 4, Τόιτος, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Ρόμπης, Λιούμης, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 8, Χρυσός, Κυριακού 2, Μπαντής 2, Τζουβάρας Θ.
Δίλεπτα 5-5, Πέναλτι 3/4-3/4.

Μόνος στην κορυφή
Ακόμα μία νίκη σε ντέρμι πρόσθεσε ο ΙΕΚ Ξυνή Νέας Ιωνίας, επικρατώντας 27-26 επί του Δούκα μένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της μεγάλης κατηγορίας χάντμπολ των ανδρών.
Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι 14-9 στο ημίχρονο και 18-13 στο 40’ και 21-16 στο 45. Ο Δούκας αντέδρασε και ισοφάρισε 26-26 λίγο πριν το τέλος με επιμέρους σκορ 10-5. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας χαμογέλασε στο φινάλε, αφού πήρε το ματς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Λιόλιος) του Παπακυπριανού στο 59:50.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Ιατρούδης) Τσακνής, Καραμπουρνιώτης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Κανδύλας 1, Αλβανός 7, Παπαδιονυσίου 2, Παπακυπριανού 10, Τσιλιμπάρης, Ξαγοράρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 5,.
ΑΣΕΔ (Κρανάκης) Ζαλώνης, Μωραϊτης 1, Πάνου, Ζαμπούνης 5, Μανουσσέλης, Βελαώρας, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 6, Μπάγιος 2, Αντωνόπουλος, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 3, Κυρκίτσος, Μυλωνάς 5.
Κόκκινες 45’ Μελετάκος (τρία δίλεπτα), 54’ Κανδύλας (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα 12-6, Πέναλτι 5/5-4/4.

Σημαντικός βαθμός για τον Πανελλήνιο
Συναρπαστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση του Πανελληνίου με τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και μάλιστα προηγήθηκαν με 5 γκολ διαφορά (10-5) και στο ημίχρονο 10-7. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι και κρατούσε την νίκη στα χέρια του, όταν προηγήθηκε 21-19, έχοντας και παίκτη παραπάνω!
Ο Πανελλήνιος ωστόσο μείωσε με τον Κρητικό και έκλεψε την μπάλα, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Παπαπούλιο να ισοφαρίζει στο τελικό 21-21.
Πανελλήνιος (Ζαραβίνας) Τζανακάκης, Παπαπούλιος 2, Κρητικός 9, Χελιώτης 3, Μάτοβιτς 2, Χειβιδόπουλος, Σαμαράς, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 1, Στούμπης 2, Ασβεστάς, Αργ. Παπαδόπουλος, Χαντέλης 2, Τσάτσας, Ζαχάρης, Μπαρίκος
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης) Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 4, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 4, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 2, Αγγ. Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 4.
Δίλεπτα 3-5, Πέναλτι 3/4- 2/2 Κόκκινη 59:18 Τσακουρίδης (για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο).

Ανέβηκε 2η η ΑΕΚ
Από ένα ημίχρονο είχε κάθε ομάδα στο κλειστό των Συκεών. Πολύ καλύτερος ο Φοίβος έλεγχε το ματς στο πρώτο μέρος και μάλιστα βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με πέντε γκολ (13-8), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 17-13.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε πολύ την απόδοσή της με τον Συγγάρη να είναι εξαιρετικός με 53% ποσοστό επεμβάσεων. Η «Ένωση» κατάφερε γρήγορα να ψαλιδίσει την διαφορά και μάλιστα στο 40’ να προηγηθεί 21-19 με επιμέρους σκορ 7-2 στο δεύτερο μέρος.
Η ομάδα του Κώστα Τούτση κράτησε την διαφορά στο τελευταίο εικοσάλεπτο, φτάνοντας στην νίκη, η οποία μετά τον συνδυασμό των αποτελεσμάτων την φέρνει στην 2η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ στους 11 πόντους.
Φοίβος Συκεών (Πελεκίδης) Κοπαϊδης, Πίτσιος, Μέτσης 2, Μανωλούδης 1, Μπαλαμός 5, Πόποβιτς, Λιάπης 1, Ντουλματζής, Μπέτζιος, Μάτσου 4, Πατσιάς 1, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 1, Τσαμεσίδης 7, Καβουσανάκης, Βότσης 2.
ΑΕΚ (Τούτσης) Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης 2, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης 6, Κολιούλης, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 3, Χόγκας 7, Τσιβρανίδης, Μπαλάσκας, Αλικάκος 2.
Δίλεπτα 4-3, Πέναλτι 1/1-1/2.

Δύσκολη νίκη για τον Διομήδη
Δύσκολη νίκη σημείωσε ο Διομήδης Άργους με 33-30 κόντρα στο Σεριφάτο Αιγίου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά (0-4), αλλά η ομάδα του Αιγίου αντέδρασε και πέρασε μπροστά (12-11) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 16-16. Οι «Λύκοι» με την εμπειρία τους στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 γκολ (26-30) και να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος, κατακτώντας τη νίκη.
Σεριφάτο (Χατζηκωνσταντίνου) Νομικός, Τσεύλικος 4, Φάμπατς, Μούγιτς 5, Στούμπης 4, Ξηρός, Μπεκιάρης, Στόσιτς 4, Μαγκαφουράκης, Μανούσος, Κμπιλασβίλι 4, Χατζηκωνσταντίνου 4, Γιούπης, Βασιλειάδης 2 Αλεξόπουλος, Ζάτσε
Διομηδής Άργους (Δημητρούλιας) Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης, Ταουσιάνης 1, Γιόσμου 2, Κρεμαστιώτης 1, Αργυρού Χ. 2, Αργυρού Ι. 11, Μισαηλίδης 2, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 2, Δάσκαλος 4, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Πασσιάς 8, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος
Διαιτητές: Χρόνης-Αβράμης, Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 1/1-5/5