ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ιστορικό 1-2 για την Ελλάδα στο παγκόσμιο κύπελλο!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής ξιφασκίας, τελικός παγκοσμίου κυπέλλου ήταν αποκλειστικά υπόθεση της Ελλάδας με τη Δέσποινα Γεωργιάδου να κερδίζει τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας της!

του Σούλη Μέζου

Στο γκραν πρι της Ορλεάνης που είναι αγώνας της σειράς του παγκοσμίου κυπέλλου της ξιφασκίας, στο αγώνισμα της σπάθης, ο τελικός ήταν… πανελλήνιος. Δέσποινα Γεωργιάδου και Δώρα Γκουντούρα μονομάχησαν σε έναν συγκλονιστικό τελικό που έληξε 15-14 υπέρ της Γεωργιάδου.
Για να φτάσει στον τελικό, η Γεωργιάδου απέκλεισε διαδοχικά ξεκινώντας από τη φάση των «64», 15-13 την Αναστασία Μπαζένοβα (Ρωσία), 15-7 την Αν Ελίζαμπεθ Στόουν (ΗΠΑ), 15-9 την Σόογεον Τσόι (Νότια Κορέα), 15-13 τη Λίζα Πουστάι (Ουγγαρία) που είναι το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης και τη Σβετλάνα Σεβέλεβα (Ρωσία) με 15-12.
Από την άλλη η Γκουντούρα κατά σειρά απέκλεισε τη Τζούλια Τολέδο (Μεξικό) με 15-13, τη Μαλγκορζάτα Κόζατσουκ (Πολωνία) με 15-8, την Τζέονγκμι Κιμ (Νότια Κορέα) με 15-12, το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης Μανόν Απίτί Μπρουνέ (Γαλλία) με 15-9 και το Νο10 Τζίσου Γιουν (Νότια Κορέα) με 15-12.
Μετά από το παγκόσμιο κύπελλο της Ορλεάνης, η Δώρα Γκουντούρα που κέρδισε το πρώτο της αργυρό μετάλλιο, ανεβαίνει στο Νο12 από το Νο18 και η Δέσποινα Γεωργιάδου στο Νο17 από το Νο35.