ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ιταλική νίκη εντός έδρας

Ο Γύρος της Ιταλίας επέστρεψε στα πάτριά του εδάφη με τον Ντιέγκο Ούλισι να παίρνει τη νίκη στο τέταρτο ετάπ μπροστά στους συμπατριώτες του. Ανέβηκε ξανά στην κορυφή της γενικής ο Τομ Ντιμουλάν που τερμάτισε δεύτερος.

του Στέφανου Σουλιώτη

Την πέμπτη νίκη της καριέρας του στον Γύρο της Ιταλίας κατέκτησε ο Ντιέγκο Ούλισι το απόγευμα της Τρίτης στο τέταρτο ετάπ της διοργάνωσης. Ο 26χρονος αθλητής έκανε την επίθεσή του στην τελευταία ανάβαση του αγώνα 10χλμ. πριν το φινάλε και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού πέντε δευτερόλεπτα μπροστά από το γκρουπ που τον καταδίωκε. Δεύτερος τερμάτισε ο Τομ Ντιμουλάν ο οποίος πήρε ξανά την πρωτοπορία στη γενική κατάταξη και την Τετάρτη θα ξεκινήσει με τη ροζ φανέλα την οποία φορούσε ο Μάρσελ Κίτελ. Τρίτος τερμάτισε ο Στίβεν Κρούιτσβαϊκ. Το τέταρτο ετάπ του Γύρου της Ιταλίας επέστρεψε σήμερα στην πατρίδα του μετά τις τρεις πρώτες ημέρες στην Ολλανδία και το ρεπό της Δευτέρας. Η διαδρομή πραγματοποιήθηκε στα δυτικά της χώρας με εκκίνηση το Καταντσάρο και τερματισμό το Πράιαρ α Μάρε. Είχε μήκος 200χλμ. και περιελάμβανε δύο αναβάσεις τρίτης κατηγορίας. Η νίκη του Ούλισι είναι η πρώτη του για το 2016. Οι τέσσερις προηγούμενες χρονιές που έχει κερδίσει ετάπ στον Γύρο της πατρίδας του είναι το 2011 (1), το 2014 (2) και το 2015 (1). Ο Μάρσελ Κίτελ τερμάτισε με διαφορά οκτώ λεπτών από τον νικητή. Για τον Γερμανό σπρίντερ θα ήταν ιδανικό να κρατούσε και την Τετάρτη τη ροζ φανέλα αφού τότε θα συμπληρώσει το 26ο έτος της ηλικίας του. Ωστόσο δε φάνηκε διατεθημένος να ρισκάρει δεδομένου πως αργότερα θα ακολουθήσουν ετάπ που θα ταιριάζουν πιο πολύ στα χαρακτηριστικά του. Με ασφάλεια στο πρώτο γκρουπ τερμάτισαν οι διεκδικητές της γενικής κατάταξης Αλεχάντρο Βαλβέρδε, Βιτσέντζο Νίμπαλι, Ριγκομπέρτο Ουράν και Μίκελ Λάντα. Ο σημερινό τερματισμός θα είναι η εκκίνηση του ετάπ της Τετάρτης. Από το Πράια α Μάρε οι αθλητές θα καλύψουν διαδρομή 233χλμ. με τερματισμό το Μπενεβέντο.