Ήττα για την Εθνική στο κύπελλο «Σαμαρτζίδης»

Μετά από τη νίκη της πρεμιέρας, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών γνώρισε την ήττα από την ομάδα της Ισπανίας, χάνονας 6-4.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε επιθετικό πρόβλημα κόντρα στην κλειστή άμυνα των Ισπανών αφού έμεινε για 16 λεπτά, χωρίς γκολ! Από τα μισά της δεύτερης περιόδου μέχρι και τα μισά της τέταρτης, η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα του Μότος.
Στο διάστημα αυτό η Ισπανία έτρεξε ένα σερί 4-0 και μετέτρεχε το κατά της 3-2 σε υπέρ της 6-3. Η Ελλάδα μείωσε αμέσως με τον Γενηδουνιά που ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της Εθνικής μας και του αγώνα (μαζί με τον Μουνιάριθ) με τρία γκολ, όμως παρά το γεγονός ότι είχε τις ευκαιρίες να μειώσει στο γκολ σε παίκτη παραπάνω, έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Μότος, ο οποίος διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας των δύο γκολ για την ομάδα του μέχρι το τέλος του αγώνα.
Οκτάλεπτα 2-2, 1-2, 0-1, 1-1
Ελλάδα (Βλάχος) Γενηδουνιάς 3, Δερβίσης 1
Ισπανία (Μάρτιν): Μούνιαριθ 3, Μπούστος 1, Μπαρόζο 1, Καμπάνας, Ταχούλ 1.

Νίκησαν οι Ούγγροι
Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, η Ουγγαρία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε του μαχητικού Καναδά με 12-7.
Οκτάλεπτα 2-3, 3-1, 3-2, 4-1
Ουγγαρία (Μαρτζ) Μέτσεϊ 1, Μπάτορι 1, Τόροκ 1, Χοσνιάνσκι 2, Ζαλάνκι 2, Έρντελι 1, Βάργκα 3, Μάχρετζ 1.
Καναδάς (Πόρζιο) Σπούνερ 1, Κονσταντίν – Μπικάρι 1, Χάλαγιαν 1, Ντε Σόουζα 1, Τοράκης 2, Θάμγουντ 1.