ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Προ-Ολυμπιακό: Ήττα για τον Γκιώνη, συνεχίζει στη 2η ευκαιρία

Πρόωρα ολοκληρώθηκε η προσπάθεια του Παναγιώτη Γκιώνη για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, στο άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Στο προ-Ολυμπιακό που διεξάγεται στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας, ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε 4-3 (αν και προηγήθηκε 3-2) από τον Ισπανό Αλβάρο Ρόμπλες.
Παρά την ήττα, ο Γκιώνης δεν χάνει τις ελπίδες για την Ολυμπιακή πρόκριση πάντως και θα τις κυνηγήσει ξανά από αύριο σε νέο ταμπλό, στο στάδιο 3 του προ-Ολυμπιακού τουρνουά. Ο Γκιώνης είχε το μειονέκτημα ότι μόλις τώρα άρχιζε την προσπάθειά του στο Γκιμαράες ενώ ο αντίπαλος είχε ήδη «ζεσταθεί» καλά με τέσσερις αγώνες. Ωστόσο η αρχή ήταν ιδανική και γενικά ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή είχε ρυθμό και πατούσε καλά. Κι ο Ρόμπλες όμως, δευτεραθλητής κόσμου στο διπλό ανδρών, έδειξε πόσο μεγάλες δυνατότητες έχει απέναντι στην άμυνα και ειδικά στα δύο τελευταία σετ έκανε πολύ λίγα λάθη. Τα σετ 11-2, 9-11, 11-7, 9-11, 11-9, 10-12 και 6-11. Ο Γκιώνης θα περιμένει την ολοκλήρωση του σταδίου 2 και μετά από νέα κλήρωση θα μάθει τον επόμενο αντίπαλο.