ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Προ-Ολυμπιακό: Κόντρα στον Ρόμπλες ξεκινά ο Γκιώνης

Ο Παναγιώτης Γκιώνης ξεκινά σήμερα στο Γκιμαράες την προσπάθειά να εξασφαλίσει την 5η σερί Ολυμπιακή συμμετοχή της καριέρας του στην επιτραπέζια αντισφαίριση.

Ο Γκιώνης αγωνίζεται σήμερα το μεσημέρι (15:30) στον γύρο των «16» κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο, τον Αλβάρο Ρόμπλες, νούμερο 7 του τουρνουά. Στο στάδιο 1 ο αριστερόχειρας Ισπανός πήρε αρχικά ως 2ος την πρόκριση από το γκρουπ του Γιάννη Σγουρόπουλου και στη φάση των «32» του σταδίου 2, νίκησε τον Ουκρανό Γέβεν Πρισκέπα με 4-1 σετ.

Ο Ρόμπλες, που είναι δευτεραθλητής κόσμου στο διπλό ανδρών, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2015 είχε αγωνιστεί κόντρα στον Γκιώνη και είχε ηττηθεί από τον Έλληνα αμυντικό 4-1 σετ για τον γύρο των «64».

Ο Γκιώνης κληρώθηκε στο κάτω μέρος του ταμπλό. Εάν προχωρήσει στην 8άδα πιθανός αντίπαλός του από τα φαβορί είναι ο Άγγλος Πολ Ντρίνκχολ κι αν μπει και στην 4άδα, επίσης υποψήφιος αντίπαλος για το καθοριστικό παιχνίδι είναι το νούμερο 2 του τουρνουά, ο Τσέχος συμπαίκτης του στην Μπογκόρια, Πάβελ Σίρουτσεκ.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες, που θα φτάσουν στον τελικό του ταμπλό στο στάδιο 2 θα προκριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες (το τελευταίο ματς δεν θα γίνει). Οι υπόλοιποι και οι υπόλοιπες θα έχουν άλλη μία ευκαιρία στο στάδιο 3, όπου θα δοθούν τρεις ακόμη προκρίσεις στους άνδρες και δύο στις γυναίκες. Στην κορυφή του ταμπλό στους άνδρες είναι το 1ο φαβορί ο Αυστριακός Ντάνιελ Χάμπεσον. Στην πλευρά του έχει το νούμερο 4, τον πολιτογραφημένο Ουκρανό Κου Λέι.